O wszystkim i o niczym

Recenzje: ArcaniA: Gothic 4

Oceń wpis
przez w dniu 20-11-2010 o 23:10 (3018 Odsłon)
Tego bloga poświęcę recenzjom gier komputerowych, które miło mnie zaskoczyły, zniechęciły lub po prostu musiałem o nich napisać. Wiadomo, że nie będą to jakieś wybitnie nowe hity, zważając na specyfikacje mojej skrzynki, ale kilka ciekawych tytułów postaram się omówić.

Na pierwszy ogień idzie ArcaniA: Gothic 4. Gra, która wzbudziła we mnie sporo negatywnych emocji, lecz w miarę upływu czasu, przeistaczały się one w opinię jak najbardziej pozytywną.
Czytając przedpremierowe komentarze, z łatwością można było zauważyć, że wszyscy „wielcy fani” Gothica, zapowiadali, że grę kupią, oczywiście, lecz nie będą jej traktowali jako coś szczególnie wartego uwagi, ponieważ, wiadomo, zmiana studia, próba zarobienia na fanach serii, itp. Ja sam, gdy tylko to przeczytałem, pomyślałem sobie: „No tak, po co mam wydawać kasę na coś, co odłożę po kilku minutach”. Jednak mimo wszystko przełamałem się, kupiłem (swoją drogą, cena stosunkowo niska, jak na nowość) i nie żałuję!
Całość ma w sobie to „coś” z poprzednich części. Trzeba przyznać, że twórcy, ze studia Spellbound naprawdę się postarali. Zachowali przyjemny klimat, wzbogacając go jednocześnie bardzo dobrą ścieżką dźwiękową, która zadziwiająco przypomina tę z Gothic 3. Również grafika, która wiernie odwzorowuje efekty otoczenia, jest tutaj godna uwagi. Co prawda podział, na jakość niską, średnią i wysoką, jest w tym przypadku mocno przereklamowany. Tak jak na ustawieniach najwyższych całość wygląda wspaniale, tak na tych najniższych grafika przypomina tą rodem z Morrowinda, a system nic nie przyspiesza, w porównaniu do średnich ustawień.
Wreszcie ktoś się postarał i zrobił porządne animacje walk, co ja osobiście bardzo w grach typu RPG cenię. Wprowadzono podział na silne i słabe ciosy (silnych nie można zablokować słabymi), uniki oraz wyjątkowo szybką zmianę broni. Dopracowano również walkę, przy użyciu zaklęć bitewnych, dzięki czemu, bez większych problemów możne przejść grę jako mag, nie używając ani razu miecza, czy łuku. Liczba zaklęć została zredukowana do trzech, które można ulepszać, przez co zniknęły moje odwieczne dylematy, który czar mam wybrać. Bariera używana przez maga do obrony, była już wprowadzona w poprzedniej części, lecz chroniła jedynie przed zaklęciami. Tutaj natomiast broni przed każdym rodzajem słabego ataku (do obrony przed silnym należy zrobić unik).
Fabuła jest kontynuacją poprzednich części:
Dotychczasowy bohater zostaje królem (Rhobarem III), jednoczy całe królestwo, a następnie rusza na wyspy południowe wraz z generałem Lee i Lordem Haganem, aby zjednoczyć wszystkie kraje pod swoją władzą. Jeden z jego ludzi niszczy rodzinną wyspę (Feshyr) nowego bezimiennego bohatera, który następnie pragnie odwetu na „oszalałym królu” za zabicie jego ukochanej. W miarę przemierzania Argaanii, dowiaduje się on prawdy o tym, że to nie król wydał rozkaz zabicia jego ukochanej oraz o tym, że duszą władcy zawładnął demon, którego musi wygnać…
Już na samym początku spotykamy Diega, który jest nauczycielem naszego bohatera (brzmi znajomo?), następnie Gorna, Lestera, Miltena oraz Xardasa, który jest teraz potężniejszy niż kiedykolwiek i (jak zwykle) pomaga nam zwalczyć zło.
Było miło, więc teraz przyszła pora na mniej przyjemną krytykę.
Nowi twórcy serii uczynili ją strasznie liniową. Przechodzimy po prostu z jednego miasta do drugiego zabijając wszystko co wejdzie nam pod topór. Nie mamy możliwości wyboru gdzie pójdziemy (tak jak miało to miejsce w Gothicu 3), ani nawet nie cofamy się do poprzedniego, aby coś naprawić (Gothic i GII). Efekt ten został dodatkowo wzbogacony przez mini mapę, która, z dokładnością do jednego kroku, pokaże nam cel naszej podróży, przez co całość staje się krótka, gdyż nie musimy już spędzać cennych minut na poszukiwaniach, ponieważ do wszystkiego prowadzą ścieżki. Zamiast tego wprowadzono poziom trudności, gdzie Łatwy przypomina grę na kodach, a poziom Gothic jest jak walka z całą armią, uzbrojoną w wyrzutnie rakiet, przy pomocy patelni.

Całość oceniam na 7/10, ze względu na sentyment do serii oraz szacunek do pracy jaką wykonali twórcy.

Umieść "Recenzje: ArcaniA: Gothic 4" do Digg Umieść "Recenzje: ArcaniA: Gothic 4" do del.icio.us Umieść "Recenzje: ArcaniA: Gothic 4" do StumbleUpon Umieść "Recenzje: ArcaniA: Gothic 4" do Google

Updated 14-01-2011 at 17:44 by Homicidal

Kategorie
Bez kategorii

Komentarzy

  1. Awatar Dante190884
    A ja jako wierny fan serii dodam od siebie, że tę grę ocenię nie więcej niż na 5.0. Jak na 2010 rok nic ujmującego z sobą nie niesie, ot kolejny klon risena.
    Updated 26-11-2010 at 22:20 by Homicidal