Shaki81

Napędy optyczne i nośniki danych cz.2

Oceń wpis
przez w dniu 31-10-2010 o 19:15 (2202 Odsłon)
Napędy BlueRay
Następcą formatu DVD jest BlueRay (BD – BlueRay Disc). Jest to płyta wielkości płyty CD czy DVD, z tym że pojemność płyty wynosi 25 GB (a nie niecałe 5 GB jak w przypadku DVD). Pojawiły się również płyty dwuwarstwowe (jak to miało w wypadku płyt DVD), których pojemność sięga 50 GB dla jednej płyty. Na płytach BlueRay możliwe jest zapisywanie filmów w wysokiej rozdzielczości przekraczającej jakość Full HD (1920x1080). Dzięki odpowiedniej pojemności możliwy stał się również zapis filmów trójwymiarowych.
Wraz z powstaniem BD na rynku pojawiły się płyty HD-DVD. Oferowały one praktycznie takie same parametry jak BD. Ostatecznie jednak HD-DVD przegrał walkę o prym bycia nowym liderem na rynku płyt optycznych

Jako ciekawostkę można tu wspomnieć,że płyty BlueRay do swojej pracy (zarówno odczytu jak i zapisu) używają niebieskiego lasera. Poprzednie napędy optyczne (CD i DVD) używały czerwonego lasera. Do odkrycia niebieskiego lasera w znacznym stopniu przyczynili się polscy naukowcy z politechniki śląskiej. Waśnie ta politechnika zarejestrowała patent niebieskiego lasera.

Napędy taśmowe (kasetowe)
Jeszcze przed wprowadzeniem dyskietek opracowano metodę zapisu danych na kasetach DAT (takich jak magnetofonowe – np. Commodore, Atari czy współczesne PC). Standard ten jednak nie przyjął się do masowej produkcji, lecz jest stosowany z powodzeniem po dziś dzień.
Są to urządzenia bardzo wolne (zarówno zapis jak i odczyt). Spowodowane jest to potrzebą fizycznego przewijania taśmy (w celu zapisywania jak i odczytu). Wielką ich zaletą jest natomiast ich wielkość sięgająca w najnowszych modelach 200 GB na kasetę. Takim wynikiem nie może poszczycić się żaden dostępny na naszym rynku nośnik danych (poza twardym dyskiem oczywiście). Ze względu na wady i zalety, jakie przedstawiłem powyżej, urządzenie to idealnie nadaje się do tworzenia archiwizacji danych w firmach.

Umieść "Napędy optyczne i nośniki danych cz.2" do Digg Umieść "Napędy optyczne i nośniki danych cz.2" do del.icio.us Umieść "Napędy optyczne i nośniki danych cz.2" do StumbleUpon Umieść "Napędy optyczne i nośniki danych cz.2" do Google

Kategorie
Bez kategorii

Komentarzy