Shaki81

Składamy komputer

Oceń wpis
przez w dniu 16-10-2011 o 00:11 (2362 Odsłon)
No to mamy zamiar kupić sobie komputer?
Na początek musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
1) Kupujemy komputer nowy czy używany.
2) Do czego potrzebujemy komputera
3) Jaką kwotę chcemy wydać na zakup.
4) Czy kupimy gotowy zestaw czy jednak kupimy wszystkie podzespoły i sami złożymy
5) Jeśli kupujemy podzespoły to jakie?

Niniejszy poradnik ma celu tylko i wyłącznie opisać jak prawidłowo złożyć komputer wiec na pytania 1-3 przyszły posiadacz powinien sobie odpowiedzieć sam. Odpowiedź na pytanie 5 zostawiam specjalistom z naszego forum. Po odpowiednim zapytaniu na forum na pewno ktoś przedstawi propozycję odpowiedniego zestawu. Przypominam, że zapytanie takie powinno być w formie nowego tematu a nie rzucenie luźnego pytania w ChatBox'ie. Pamiętajmy jednak o kilku sprawach, które należy podać zakładając nowy temat z prośbą o złożenie komputera:
do jakiej kwoty ma być komputer
czy ma to być sama skrzynka czy cały zestaw (skrzynka, klawiatura, mysz i monitor)
czy ma być system operacyjny czy nie

No dobrze, mamy już wszystkie podzespoły w domu i zabieramy się za składanie komputera. Powinniśmy otrzymać następujące elementy potrzebne do kompletnego złożenia komputera:
obudowa
zasilacz (o ile nie jest już w zestawie z obudową)
płyta główna
procesor z chłodzeniem (radiator+wentylator)
pamięć RAM
karta graficzna
ewentualnie inne karty rozszerzeń (np. karta muzyczna, sieciowa wideo czy inna)
czytnik dyskietek (coraz rzadziej) lub czytnik kart (coraz popularniejszy)
napęd optyczny (CD, DVD lub BlueRay)
twardy dysk
No to zabieramy się za składanie komputera !
----- 1 -----
Przed rozpoczęciem składania komputera należy zdeelektryzować ręce, ponieważ nasze ciało wytwarza niewielkie ładunki elektryczne, które mogą być niebezpieczne dla podzespołów komputera. Aby tego dokonać należy zaopatrzyć się w specjalną opaskę na nadgarstek, która zrobi to za nas, jeśli natomiast nie mamy takiej opaski wystarczy na chwilę dotknąć kaloryfera, który „odbierze” z naszych rąk ładunek elektryczny.
----- 2 -----
Pierwsza sprawa to założenie procesora wraz z chłodzeniem na płytę główną. Najpierw zakładamy procesor, który powinien wejść lekko od odpowiedniego wejścia na płycie głównej. Następnie zakładamy radiator, pamiętając o paście termo-przewodzącej. Na nowych radiatorach pasta jest już nałożona, na używanych należy nałożyć pastę. Pastę zawsze zakładamy na procesor – nigdy na radiator. Teraz zakładamy pamięć RAM.
----- 3 -----
Po złożeniu takiego zestawu (płyta+procesor z chłodzeniem+pamięć RAM) wkładamy go do obudowy przykręcając odpowiednimi śrubkami. Przed założeniem płyty odkręcamy 2 boki obudowy, i pamiętajmy o założeniu blaszki maskującej od płyty głównej. Po przykręceniu płyty głównej podłączamy kabelki od obudowy do płyty głównej, tej kabelki to:
dioda zasilania
dioda dysku twardego
włącznik
reset
głośnik
przewód USB
przewód audio
Jak podłączy odpowiednio powyższe wtyczki zawsze opisane jest w instrukcji obsługi płyty głównej.
----- 4 -----
Teraz montujemy kartę graficzną do odpowiedniego slotu w płycie głównej i przykręcamy śrubką do obudowy. Starsze karty graficzne są szerokości jednego śledzia, nowsze dwóch. W tym momencie możemy równiejszy podłączyć inne karty rozszerzeń (jeśli takowe posiadamy).
----- 5 -----
Teraz przykręcamy w odpowiednie miejsca napęd optyczny (CD,DVD lub BlueRay), ewentualnie czytnik (dyskietek czy kart) oraz twardy dysk a później podłączmy przewody danych do odpowiednich wejść ma płycie głównej. Jeżeli powyższe urządzenia są podłączane do interfejsu SATA (mniejsze wtyczki) to tylko je podłączmy do odpowiednich miejsc na płycie głównej. Jeżeli urządzenia są z interfejsem ATA (szerokie taśmy) to musimy jeszcze w napędzie optycznym i dysku twardym ustawić zworkę w odpowiednim miejscu. Generalna zasada jest taka, że jeżeli na taśmie jest jedno urządzenie to ustawiamy mu zworkę w miejscu MASTER. Jeżeli natomiast na taśmie będą 2 urządzenia to jedno ustawiamy jako MASTER drugie jako SLAVE.
----- 6 -----
Został nam już tylko zasilacz, który przykręcamy 4 śrubkami do obudowy a następnie podłączmy zasilanie do płyty głównej (2 lub 3 przewody), następnie podłączmy zasilanie do karty graficznej (jeżeli karta graficzna wymaga dodatkowego zasilania). Na koniec podłączmy zasilanie twardego dysku i napędów.
----- 7 -----
Śrubki o złożenia całego zestawu powinny być dołączone od obudowy. Skręcamy boki obudowy i mamy w pełni złożony komputer.


Poradnik powstał na potrzeby ForumBajt.pl. Wszelkie kopiowanie części lub całego poradnika jest całkowicie zabronione!

Niniejszy poradnik umieściłem na swoim blogu na forumbajt.pl za zgodą forumbajt.pl.

Umieść "Składamy komputer" do Digg Umieść "Składamy komputer" do del.icio.us Umieść "Składamy komputer" do StumbleUpon Umieść "Składamy komputer" do Google

Updated 18-10-2011 at 22:45 by Shaki81 (Regulamin)

Kategorie
Bez kategorii

Komentarzy