Biorąc pod uwagę właściwości obwodów RLC, trudno o “miłość” względem kondensatorów wysokonapięciowych. Jak sama nazwa wskazuje, elementy te niejako “kondensują” energię elektryczną, czyli akumulują ją. Niestety, to co wcześniej się naładowało, musi kiedyś się rozładować. I dlatego kondensatory wysokonapięciowe mogą kopać i to… bardzo boleśnie.
Indukcja rzecz święta
Zasada działania układu cewki (dławika) i kondensatora jest bardzo prosta. Jeśli z układu wyeliminowałoby się straty związane z emisją pola elektromagnetycznego i rezystancji przewodu, to taki zestaw pracowałby non stop i byłby współczesnym perpetum mobile. I choć “w przyrodzie” straty są czymś oczywistym”, to jednak każdy odbiornik ma zarówno swoją indukcyjność, jak i pojemność.
Można się o tym przekonać np. w trakcie zbyt nieostrożnego odłączania suszarki do włosów od gniazdka 230 V. Jeśli wyjętą z niego wtyczkę przyłoży się do skóry, to prawie na 100 procent prąd znajdujący się w cewce i kondensatorze człowieka porazi. Oczywiście jest to prąd (raczej) bezpieczny dla człowieka, ale ostrożności nigdy za wiele.
Kondensator – o czym trzeba pamiętać?
Naturalnie kondensatory wysokonapięciowe wyróżniają się dość niewielką pojemnością, co automatycznie przedkłada się na skutki takiego porażenia. Co więcej, elementy te mają dużą tendencję do szybkiego rozładowania się, dlatego zawarty w nich ładunek powinien się rozładować już po kilku sekundach.
O tej zasadzie powinny pamiętać zwłaszcza te osoby, które wymieniają kondensatory wysokonapięciowe w swoich urządzeniach AGD. W związku z tym, że ma się tu do czynienia z urządzeniami pracującymi pod 230 V, porażenie z ich strony może skończyć się źle dla człowieka. Dlatego po wyłączeniu takiej maszyny, warto odczekać kilkanaście sekund w celu ich rozładowania.
Zwarcie – efektywne rozładowanie
Oczywiście można do tego doprowadzić w znacznie bardziej “brutalny” sposób, łącząc ze sobą styki (za pomocą metalowego, odizolowanego przedmiotu) kondensatora. Jeśli jest w nim prąd, to owe zwarcie powinno wywołać krótkotrwały efekt iskrzenia. Metody tej jednak nie warto praktykować.
Podsumowując, kondensatory to dość osobliwe urządzenia, które charakteryzują się specyficznymi właściwościami użytkowymi. Dlatego przy ich wymianie warto zachować specjalne środki ostrożności. Bądź co bądź, jest to wciąż napięcie 230 V (jeśli nie wyższe).
Kondensatory wysokonapięciowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.