Kleje stosowane w elektronice

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Naprawa produktów elektronicznych wymaga skorzystania z różnych produktów. Jednym z nich jest klej przewodzący do lcd. Jednak wybór preparatów do klejenia jest znacznie szerszy. Poznajmy trzy główne typy klejów stosowanych w elektronice.

Różnice parametrów produktów wynikają z innych składów chemicznych. Najważniejszym cechami są między innymi czas wstępnego wiązania, zakres temperaturowy czy nawet kolor i twardość.

Kleje UV

Są to główne kleje akrylowe, które mają krystalicznie przejrzystą i jednoskładnikową formułę. Po nałożeniu kleju na wybrane powierzchnie poddaje się je działaniu promieniowaniu UV o odpowiednio dobranym natężeniu i długości fali. Dzięki temu klejone elementy są szybko gotowe do użycia.

Połączenia uzyskiwane w ten sposób są też wyjątkowo trwałe, wytrzymałe i odporne na wpływ środków chemicznych. Sama aplikacja kleju również nie powinna sprawiać większych problemów. To szybkie i proste działanie.

Dwuskładnikowe kleje poliuretanowe

Są to kleje wykorzystane do łączenia tworzyw sztucznych, metali oraz szkła. Do ich utwardzenia nie potrzeba dodatkowych działań. Następuje to w każdych warunkach.

Ich największą zaletą jest odporność na chemikalia, dzięki której dwuskładnikowe kleje poliuretanowe dobrze sprawdzają się w układach elektronicznych. Są też stosowane do łączenia strukturalnego. Przykładem jest klej przewodzący do lcd, który można wykorzystać do przymocowania wyświetlacza do telefonu.

Kleje uszczelniacze silikonowe

Są to produkty o dużej elastyczności, którą zachowują w zakresie temperatur od -50 do nawet 200°C. Oprócz tego mogą mieć zróżnicowaną twardość. Najczęściej wykorzystuje się je do mocowania lub amortyzowania komponentów na płytce.

Czas wiązania klejów uszczelniaczy silikonowych może wynosić od 60 minut do 24 godzin. Uzależniony jest on od składu wybranego produktu. Najdłużej utwardzają się silikony jednoskładnikowe RTV, które potrzebują do tego dostępu wilgoci z powietrza. Krótszy czas występuje przy silikonach dwuskładnikowych, gdzie niezbędne jest zajście reakcji chemicznej.

Kleje silikonowe mogą mieć właściwości termoprzewodzące. W ten sposób łączą funkcje klejenia oraz odprowadzania ciepła. Szczególnie dobrze sprawdzą się one do montażu zestawów bateryjnych.

Klej przewodzący do lcd dostępny jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.