Czym jest druk fleksograficzny?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że druk fleksograficzny jest znany już od XIX wieku. Warto wiedzieć, że obecnie jest on realizowany przy najbardziej wymagających projektach.

Co dokładnie warto wiedzieć o druku fleksograficznym?

Należy mieć świadomość, że zastosowanie szybkoschnących , a także elastycznych form drukarskich pozwala na wypukłe drukowanie. Trzeba zaznaczyć, że omawiany rodzaj druku jest z roku na rok coraz częściej stosowany.

Wśród zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów omawianego rodzaju druku warto wymienić jego koszty. Jego cena jest znacznie niższa w porównaniu do grawiury. Godny uwagi jest jednak fakt, że nie będzie się to odbywało kosztem jakości.

Jak wygląda proces druku fleksograficznego?

Należy jednak mieć świadomość, że proces druku fleksograficznego uległ bardzo dużym zmianom. Zwiększyła się przede wszystkim kontrola produkcji. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że zdecydowanie poprawiła się jakość druku. Ogromną uwagę zaczęto zwracać na sposób ustawienia poszczególnych płyt, maszyn czy podłoża.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę że coraz większa liczba osób zaczęła cenić usługi fleksograficzne dzięki poprawie jakości czy lepszemu wykorzystaniu urządzeń. Godny uwagi jest fakt, że omawiany rodzaj druku wykorzystywany jest przede wszystkim przy produkcji opakowań kartonowych czy etykiet.

Technologia

Należy mieć świadomość, że druk fleksograficzny jeszcze do niedawna kojarzony był tylko z wytwarzaniem bardzo niskiej jakości opakowań. Technologia uległa zdecydowanej poprawie i obecnie jego wykorzystanie nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wspomnianego rodzaju produkcji. Warto wiedzieć, że metoda fleksograficzna stosowana jest do produkcji opakowań o zdecydowanie większym zakresie.

Flekso można bez żadnego problemu spotkać przy druku opakowań kartonowych, shrink-wrap, tekturowych. toreb plastikowych, etykiet. Oczywiście specjaliści, którzy zajmują się omawianą technologią nie poprzestają na dotychczasowych osiągnięciach. Rezultatem jest oczywiście systematyczny rozwój metody. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że każde nowe rozwiązanie zostaje od razu wprowadzane praktycznie na każdym z etapów produkcji. Można w ten sposób uzyskać bardzo wysokiej jakości druk.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Eticod.pl.