Lakiery do płytek drukowanych – jakie są ich rodzaje?

Komputery
Udostępnij na

Montaż płytek drukowanych zawsze wiąże się z koniecznością ich odpowiedniego zabezpieczenia. Mowa tu przede wszystkim o ich zabezpieczeniu przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Do tego celu stosuje się specjalne lakiery do płytek elektrycznych. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują i jakie są ich rodzaje.

Lakiery do płytek drukowanych

Jak wspomniano, montując płytki drukowane, zadbać należy o ich właściwe zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Chodzi tu w szczególności o wilgoć, temperaturę, zanieczyszczenia, promieniowanie UV, czy korozję. Jeśli płytki nie będą odpowiednio zabezpieczone, to ich stan techniczny zacznie się pogarszać, a żywotność skracać.

Aby właściwie płytki zabezpieczyć, zastosować należy specjalny lakier do płytek drukowanych. Jego zadaniem jest stworzenie specjalnej warstwy ochronnej na płytce drukowanej. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich lakierów. Można się o tym przekonać, odwiedzając Sklep blelektronik.com.pl. Pamiętać zatem trzeba, że lakier zawsze musi być dobierany do konkretnego rodzaju płytek.

Rodzaje lakierów do płytek PCB

Mówiąc o lakierach zabezpieczających, koniecznie wspomnieć trzeba o tych do płytek PCB. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich lakierów, a każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi właściwościami. Wśród nich wymienić można lakiery epoksydowe, akrylowe, silikonowe oraz poliuretanowe. Wszystkie oferuje wspomniany sklep blelektronik.com.pl.

Zadaniem lakierów do płytek PCB jest stworzenie warstwy ochronnej. Pamiętać jednak trzeba, że czasem pojawia się konieczność jej zdjęcia. Najłatwiej usunąć można warstwę ochronną utworzoną za pomocą lakieru silikonowego oraz akrylowego.

Sposób nakładania lakieru do płytek drukowanych

Lakier do płytek drukowanych może być nakładany na różne sposoby. Podstawowy sposób to nakładanie lakieru za pomocą pędzla. Sposób ten idealnie sprawdza się przy powlekaniu na niezbyt dużą skalę. Innym sposobem jest tzw. zanurzenie. Technika ta stosowana jest wówczas, kiedy chce się dotrzeć do miejsc trudniej dostępnych. Co jednak ważne, zanurzenie może być stosowane wyłącznie w przypadku płytek o zwiększonym procencie substancji stałych.

Wspomnieć trzeba również o technice selektywnego nakładania maszynowego, która pozwala na punktowe umieszczenie lakieru w wybranych miejscach na płytce. Na koniec wskazać jeszcze można na sposób natryskowy, w którym wykorzystuje się pistolet lakierniczy. Wybierając konkretny lakier, pod uwagę trzeba zatem wziąć także sposób jego nakładania.