Dziś zdecydowana większość w pełni zautomatyzowanych procesów produkcyjnych realizowana jest za pośrednictwem sterowników PLC. O takiej sytuacji automatycy i elektrycy żyjący w latach 80. i 90. mogliby… pomarzyć. W tamtych czasach królowały bowiem systemy elektromagnetyczne, które nie były ani łatwe w obsłudze, ani też funkcjonalne.
Elektromagnes a sterownik PLC
O ile praca sterownika PLC realizowana jest najczęściej poprzez proste układy logiczne, o tyle dawniej wykonywały ją masywne i toporne urządzenia elektromagnetyczne. Takim urządzeniem był np. stycznik, który posiadał dwa obwody – sterowania i zasilania. Gdy ten pierwszy się zamykał, zamykał się również ten drugi. Dzięki temu prostemu zjawisku prąd mógł płynąć do odbiornika.
Niestety, projektowanie obwodów zależności elektromagnetycznych jest bardzo zawiłe i skomplikowane. Ciekawostką niech będzie fakt, że programowanie sterowników PLC również nie jest rzeczą łatwą, ale odbywa się za pośrednictwem samego komputera. Programista sterowników PLC ma więc dostęp do podstawowego środowiska, które niejako wspiera go w pracy.
Ciepło, cieplej… awaria
W przeciwieństwie do sterowników PLC elektromagnesy generowały mnóstwo ciepła wewnątrz zautomatyzowanych urządzeń produkcyjnych. Co gorsza, ciepło to odkładało się wewnątrz obudowy i znacząco wpływało na funkcjonowanie zespołu elementów wykonawczych. Często też dochodziło do zjawiska zwarcia się układu sterowania, a w konsekwencji – do konieczności automatycznego wyłączenia układu.
Na czym to zjawisko polegało? Jeśli szczęki elektromagnetyczne zostały z jakichkolwiek powodów wyeksploatowane (z uwzględnieniem cewki sterującej), to pojawiały się z problemy z zamknięciem lub otwarciem obwodu. O ile w tym pierwszym przypadku tak naprawdę nic się nie stało, o tyle w drugim wariancie konieczne było ręczne wyłączenie urządzenia.
Dziś i jutro
Dziś na szczęście gros zadań związanych ze sterowaniem automatyką produkcyjną przejęły sterowniki PLC. Co prawda programowanie sterowników PLC jest wciąż skomplikowanym zadaniem, to jednak istnieje wiele – również internetowych – kursów i poradników, które taką wiedzę oferują.
Co będzie dalej? Trudno przewidzieć. Można się jednak spodziewać, że zależności te będą poddawane ciągłym procesom ewolucyjnym. Może okazać się, że programowanie sterowników PLC ustąpi miejsca rozbudowanym sieciom neuronowym i tak zwanej sztucznej inteligencji.
Programowanie sterowników plc dostępne jest w ofercietrinitec.pl.