Dlaczego warto uczyć dzieci programowania robotów przemysłowych?

Komputery Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Można zaobserwować, że programowanie robotów przemysłowych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Rodzice bardzo często zastanawiają się czy dobrym rozwiązaniem będzie nauczenie swojej pociechy wspomnianej umiejętności.

Lepsze zrozumienie otaczającego świata

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzieci, które będą wiedziały na czym polega programowanie robotów przemysłowych znacznie lepiej zrozumieją świat od swoich rówieśników. Godny uwagi jest fakt, że najbardziej podstawowa wiedza związana z omawianym programowaniem może zupełnie zmienić sposób, w jaki dzieci będą wchodziły w interakcje z różnymi technologiami.

Warto wiedzieć, że w ten sposób urządzenie, które jeszcze niedawno było tylko i wyłącznie zabawką, może stać się narzędziem przeznaczonym do wyrażania kreatywności. Dzieci ponadto posiądą umiejętność, która jest bardzo poszukiwana na wymagającym rynku pracy.

Programowanie pomaga w nauce

Zdecydowana większość osób jest zdania, że świetna znajomość matematyki może pomóc w programowaniu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że umiejętność kodowania może być niezwykle przydatna w przypadku nauki matematyki.

Godny uwagi jest fakt, że jedną z najbardziej podstawowych umiejętności w Scratch będzie zastosowanie w praktyce kartezjańskiego układu wspólnych. Warto wiedzieć, że na kursach programowania robią to ośmioletnie dzieci. Z kolei w szkole podstawowej wspomniany materiał pojawi się dopiero w szóstej klasie.

Programowanie uczy kreatywności

Kolejnym argumentem przemawiającym za nauką dzieci programowania jest pobudzenie kreatywności. Jak wiadomo w programowaniu tak samo, jak w życiu istnieje więcej niż jeden sposób na rozwiązanie danego problemu.

W momencie, gdy dane dziecko nauczy się najbardziej podstawowych pojęć, będzie zdawało sobie sprawę, że ogranicza je tylko i wyłącznie ich własna wyobraźnia. Ponadto kodowanie będzie pozwalało nie tylko na konsumowanie technologii i mediów cyfrowych, ale również ich tworzenie. Dzieci mogą napisać własną grę.

Nie można oczywiście zapomnieć, że programowanie uczy cierpliwości. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo dużą częścią pracy programisty jest poszukiwanie i poprawianie błędów. Jeden brakujący średnik może uniemożliwić uruchomienie całego programu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.