Oświetlenie i piktogramy

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Oczywiście w każdym miejscu pracy na pracowników czyhają różnorakie zagrożenia. Wydaje się jednak, że nie można postawić znaku równości pomiędzy wszystkimi zawodami. Strażak lub policjant jest bardziej narażony niż pracownik biurowy.

Zagrożenia w firmie

Są takie zakłady pracy, w których zdarza się dużo wypadków. Praktycznie w każdym miesiącu ktoś jest poszkodowany. Po każdym wypadku specjalna komisja powinna zbadać jego przyczynę i zastanowić się, jak uniknąć takich wypadków w przyszłości. Niestety, zdarza się, że w wielu firmach jest to po prostu fikcja i przechodzi się do porządku dziennego nad tym, że ludzie tracą zdrowie i życie w wypadkach.

W wielu zakładach produkcyjnych, pomimo szkolenia BHP, nie przestrzega się procedur. Pracownicy ignorują przyjęte rozwiązania i wiele rzeczy robią po swojemu, bez zastanowienia się nad ich konsekwencjami. Brakuje też nadzoru ze strony szefa. Warto, aby każdy pracodawca przyjrzał się temu czy praca wykonywana jest bezpiecznie.

Piktogramy ewakuacyjne

Na ścianach często można zobaczyć piktogramy ewakuacyjne. Pracownicy muszą wiedzieć, gdzie jest najbliższe wyjście ewakuacyjne, a droga do niego musi zostać wskazana właśnie poprzez piktogram. Równie ważna jak obecność piktogramów jest postawa ludzi. Lampa awaryjna też konieczna, ale nie tylko ona pomoże w niebezpieczeństwie.

Ludzie muszą wiedzieć jak mają się zachować, kiedy usłyszą określone komunikaty albo wycie syren alarmowych. Dlatego też w wielu firmach często przeprowadzana jest próbna ewakuacja.

Estetyka w miejscu pracy

Estetyka jest bardzo ważna i czasami lampa awaryjna do niej nie pasuje. Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia. Bezpieczeństwo ludzi jest przecież kwestią priorytetową.

Właściwe oświetlenie oraz piktogramy informujące o najbliższym wejściu ewakuacyjnym to absolutne minimum, jeśli chodzi o bezpieczeństwo i higienę pracy w przedsiębiorstwie. Lampy awaryjne zgodne z przepisami BHP muszą spełnić szereg norm prawnych, aby rzeczywiście spełniały swoje zadania.