Zastosowanie komputerów IPC

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Komputer przemysłowy nie jest tym samym co ten, który używamy na co dzień w zaciszu domu czy w biurze. Różni się on zarówno wyglądem, jak i specyfikacją. Obecnie są one powszechnie stosowane w przemyśle i działalności militarnej. Taki komputer IPC pełni podobne funkcje co zwykły model PC, ale jego możliwości są znacznie większe.

Czego wymaga się od komputera przemysłowego?

Komputery przemysłowe różnią się od tych tradycyjnych przede wszystkim inną konstrukcją. Do produkcji modelów IPC sięga się po wysokiej jakości elementy, co przekłada się na ich większą trwałość i wydajność. Urządzenia te są w stanie pracować całodobowo przez długie lata. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie panują warunki niesprzyjające prawidłowej pracy zwykłych urządzeń elektronicznych.

Od komputerów przemysłowych wymaga się przede wszystkim tego, aby były odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych w postaci zapylenia, wstrząsów, wibracji, gwałtownych wahań temperatur, zakłóceń elektromagnetycznych. Muszą one być w stanie działać efektywnie nawet przy dużych obciążeniach.

Jakie rodzaje komputerów przemysłowych mamy do wyboru?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli komputerów przemysłowych. Popularne są komputery jednopłytkowe, które umieszczone są we wzmocnionych i nieprzepuszczalnych obudowach. Dalej są modele modułowe, które można dowolnie konfigurować i modernizować. Z kompaktowych komputerów przemysłowych można wymienić te typu box. Mogą być stosowane niemalże wszędzie.

Do głównych rodzajów komputerów przemysłowych zaliczają się modele panelowe, komputery do szaf Rack 19 cali i komputery VESA. Te ostatnie można zamontować nawet na ramieniu obok monitora.

Do czego używa się komputerów przemysłowych?

Jak sama nazwa już wskazuje, komputery IPC znalazły zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle. Idealnie sprawdzają się w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Wyposażone są one w kartę sieciową, dzięki czemu z łatwością można nimi sterować. Nie ma żadnych problemów z ich kontrolowaniem i obsługiwaniem, nawet na odległość i przy większej ilości. Ze względu na swoją moc obliczeniową i odporność na niekorzystne warunki są w wielu przypadkach wręcz koniecznością do przeprowadzenia procesów produkcyjnych.

Zakład przemysłowy to jednak nie jedyne miejsce, gdzie na szeroką skalę sięga się po tego typu urządzenia. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie potrzebne są urządzenia współpracujące z systemami pomiarowymi. Można je powszechnie spotkać w działalności militarnej. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że na co dzień spotyka taki komputer przemysłowy w postaci infokiosku, terminalu sprzedaży czy przeróżnych aplikacji medycznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.