Podział elementów elektronicznych

Oprogramowanie
Udostępnij na

Elementy elektroniczne nazywane są potocznie materiałem budulcowym wśród elektroników. Podstawowe elementy elektroniczne możemy podzielić na elementy czynne oraz elementy bierne.

Elementy bierne to takie, które nie wytwarzają energii elektrycznej oraz nie są w stanie zmienić swoich podstawowych parametrów przy pomocy parametrów, które panują w obwodzie. Tymi parametrami jest napięcie oraz prąd. Do zadań elementów biernych należy utrata energii oraz magazynowanie energii. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z rezystorem, natomiast w drugiej sytuacji będziemy korzystać z cewki lub kondensatora. Jeżeli chodzi o elementy czynne to ich zadaniem jest z kolei wytwarzanie energii elektrycznej.

Zmiana parametrów

Potrafią one także zmienić swoje podstawowe parametry, wystarczy, że przyłożymy do nich odpowiedni prąd lub napięcie. Wśród elementów czynnych możemy wyróżnić tranzystory, źródła zasilania czyli baterie oraz układy nazywane potocznie jako układy scalone.Ponieważ artykuł ten dotyczy podstaw elektroniki, należy przejść teraz do sklasyfikowania podstawowego “materiału budulcowego”, czyli elementów elektronicznych. Komponenty elektroniczne to między innymi diody, które mogą emitować sygnały świetlne. Wszelkie układy elektroniczne tworzone są na specjalnych płytkach. Żeby zamontować elementy elektroniczne oraz komponenty elektroniczne będziemy potrzebować lutownicy oraz cyny. Należy pamiętać, żeby zachować dużą ostrożność podczas montażu, ponieważ chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią. Oczywiście w domowych warunkach nie mamy dostępu do dużych wartości napięcia oraz natężenia prądu, jednak jeżeli już teraz przyzwyczaimy się do stosowania zasad bezpieczeństwa to być może unikniemy przykrych sytuacji w przyszłości.

Zasilanie układu

Musimy pamiętać, że wszelkie baterie oraz akumulatory zasilane są prądem stałym, natomiast w gniazdkach występuje prąd zmienny. Żaden układ elektroniczny nie może działać bez rezystorów, których zadaniem jest utrata energii. Podstawowe elementy elektroniczne możemy zakupić zarówno przez internet jak i w sklepach elektronicznych. Nawet jeżeli nie pracujemy w tym zawodzie to na pewno umiejętności oraz wiedza przydadzą nam się w przyszłości, jeżeli będziemy coś chcieli naprawić samemu.