Czym jest program Solidworks?

Oprogramowanie
Udostępnij na

W branży projektującej i produkcyjnej niezbędne jest posługiwanie się profesjonalnymi narzędziami i programami, ułatwiającymi projektowanie konstrukcji, produktów, mechanizmów, części, mebli, narzędzi, a także pojazdów. Jednym z najpopularniejszych obecnie oprogramowań do projektowania jest obecnie Solidworks. Warto zatem wiedzieć jak działa i dla kogo jest przeznaczony.

Działanie programu Solidworks

Solidworks jest najstarszym programem komputerowym typu CAD, bowiem jego pierwsze wydanie datuje się na 1995 rok. Jest to program do projektowania 3D, który oparty jest na jądrze Parasolid, dzięki czemu generowana jest geometria przestrzenna projektowanego detalu. Wykorzystuje on najwyższej jakości interfejs do projektowania tworzonych modeli 3D, a także dokumentacji 2D z indywidualnych elementów do złożeń z tysiącami części. Każda zmiana w modelu jest automatycznie odzwierciedlana w skojarzonych złożeniach i rysunkach. Tworzenie modelu przy użyciu tego oprogramowania polega na tym, że użytkownik współpracuje z inteligentnymi operacjami geometrycznymi, takimi jak: wycięcia, dodania, otwory, zaokrąglenia, pochylenia czy żebra. Istotne jest, iż podczas tworzenia projektu działania te są bezpośrednio stosowane do edytowanego elementu.

Pakiety programu Solidoworks

Aby móc korzystać z tego profesjonalnego oprogramowania, należy najpierw posiadać solidworks licencja. Do wyboru dostępnych jest kilka pakietów: Solidworks Standard, Professional i Premium. W zależności od wyboru pakietu, dostępne są inne funkcje i urozmaicenia. Pakiet Standard to podstawowa wersja programu, skierowana do fim produkcyjnych i projektowych, które potrzebują narzędzi do projektowania produktów i innych obiektów. Posiada funkcje modelowania części i złożeń 3D, dokumentacji technicznej 2D, czy też modelowania powierzchni oraz automatyzacji projektowania. Pakiet Professional natomiast to najbardziej popularna solidworks licencja, która zwiększa wydajność projektowania za pośrednictwem narzędzi do zarządzania plikami lub automatycznemu szacowaniu kosztów. Dzięki licencji Solidoworks Professional możliwe jest zarządzanie danymi produktu, gwarantując tym samym bezpieczeństwo przechowywania informacji o projektach i śledzenie wszystkich wprowadzonych danych. Ostatni z pakietów – Solidworks Premium to najszersza wersja programu, przeznaczona do najbardziej zaawansowanych projektów. Różni się ona od poprzednich licencji rozszerzonymi funkcjami, m.in. możliwością projektowania instalacji rurowych czy też projektowaniem kabli i wiązek przewodów elektrycznych.

A zatem, ze względu na swoją wysoką funkcjonalność, Solidworks to najbardziej popularne oprogramowanie na świecie, które wykorzystywane jest w wielu przedsiębiorstwach,