Na które elementy zwrócić uwagę wybierając ekran dotykowy?

Komputery
Udostępnij na

Ekran dotykowy znacząco ułatwia pracę i korzystanie z komputera, dlatego też warto rozważyć jego zakup. Producenci oferują wiele różnych modeli ekranów dotykowych, które mogą pochwalić się nie tylko wieloma zaletami, ale również kilkoma minusami. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, który sprzęt jest warty uwagi.

Na co zwrócić uwagę?

Technologię dotyku zawsze należy optymalnie dopasować do jej przeznaczenia i do używanych aplikacji. Aby wybrać porządny ekran dotykowy w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na przekątną. Mniejsze ekrany dotykowe 15 calowe doskonale sprawdzą się podczas codziennych czynności w domu. Osoby, które chcą wykorzystać ekran do projektowania powinny postawić jednak na modele 22 calowe, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także urządzenia interaktywne, które mogą pochwalić się przekątną nawet powyżej 50 cali. Ekrany tego typu doskonale sprawdzą się na przykład w szkołach i uczelniach wyższych.

Im większy jest ekran dotykowy, tym oczywiście większa powinna być rozdzielczość samego obrazu. W dzisiejszych czasach standardem jest Full HD. Coraz większą popularność zdobywają monitory 4K, które zapewniają nieskazitelnie czystą projekcję. Jest to idealny wybór nie tylko dla graczy, ale również dla osób, które często oglądają filmy.

Najważniejsze parametry

Odwiedzając ulubiony sklep komputerowy warto zwrócić uwagę także na matrycę. Na półkach sklepowych dostępne są matryce IPS, które zapewniają doskonałe kolory i rewelacyjny kąt widzenia. Jest to najlepszy wybór przede wszystkim dla grafików komputerowych. Drugim rozwiązaniem są matryce TN, które z kolei przypadną do gustu graczom. Wynika to oczywiście z bardzo szybkiego czasu reakcji. Największą wadą jest dość słabe odwzorowanie kolorów. Trzecim wariantem są matryce VA, które łączą największe zalety wcześniej wymienionych technologii.

Mało osób zdaje sobie sprawę także z tego, aby zwracać uwagę na proporcję ekranu. Dla większości osób najlepszym wyborem są ekrany dotykowe zbliżone do obrazu kinowego. Mowa tutaj oczywiście o ekranach 16:9. Po dłuższej przerwie do mody powracają ekrany kwadratowe o proporcji 4:3 albo 5:4. Na porządnym sprzęcie nigdy nie warto oszczędzać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem