Ekran dotykowy – co warto wiedzieć o technologii dotykowej?

Komputery
Udostępnij na

W dzisiejszych czasach można wymienić bardzo wiele technologii, które oferują różne metody wykrywania dotyku. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą nieco więcej dowiedzieć się o ekranach dotykowych.

Rezystancyjne ekrany dotykowe

Rezystancyjny ekran dotykowy to nic innego jak popularne panele wrażliwe na nacisk albo specjalne panele z warstwą analogowo-rezystancyjną. Technologia dotykowa od wielu lat wykorzystywana jest zarówno w małych, jak i również średnich wielkościach urządzeniach.

Rezystancyjne ekrany charakteryzują się dość prostą budowa. Główną rolę odgrywa tutaj szklany ekran oraz błona wierzchnia warstwy, która rozdzielona jest cienką przerwą. Po obu stronach znajdują się przezroczyste elektrody. Naciśnięcie powierzchni ekranu automatycznie zwiera specjalną elektrodę warstwy wierzchniej z elektrodą, która znajduje się na szklanym ekranie. W ten prosty sposób możliwy jest przepływ prądu.

Największą zaletą rezystancyjnych ekranów dotykowych jest oczywiście niski koszt produkcji, dlatego też cieszą się one tak dużym zainteresowaniem. Do największych zalet należy zaliczyć także niewielkie zużycie prądu oraz dużą odporność na kurz i wodę. Nie można zapominać także o tym, że możliwy jest nacisk nie tylko gołym palcem, ale również przez rękawiczkę.

Ekrany dotykowe SAW

Niektóre ekrany dotykowe wykorzystują efekt akustycznej fali powierzchniowej (SAW). Technologia ta opracowana została przede wszystkim po to, aby rozwiązać problem z przepuszczalnością światła w opisanych powyżej panelach rezystancyjnych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nowy ekran dotykowy SAW ma umożliwić podniesienie poziomu jasności i czytelności.

W dzisiejszych czasach ekrany dotykowe SAW wykorzystywane są przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Mowa tutaj między innymi o terminalach kasowych, bankomatach albo popularnych kioskach informacyjnych. Dzięki pomiarowi tłumienia fali ultradźwiękowej możliwy jest wykrywanie dotyku nie tylko palcem, ale również dowolnym przedmiotem.

Jedną z największych zalet ekranów dotykowych jest przede wszystkim wysoka przepuszczalność świetlna i rewelacyjna wyrazistość. Sporym plusem jest także to, że nie trzeba stosować żadnych dodatkowych warstw i przezroczystych elektrod, które nakłada się na ekran.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.