Komponenty elektroniczne w urządzeniach komputerowych

Oprogramowanie
Udostępnij na

Podstawowe elementy elektroniczne wchodzą w skład obwodów i układów elektronicznych. Każdy komponent elektroniczny posiada dominującą funkcję związaną z energią elektryczną, na przykład: wytwarzanie energii, jej magazynowanie lub rozpraszanie. Podział komponentów podstawowych na mniejsze części prowadzi do utraty ich pierwotnych własności.

Gdzie stosuje się komponenty elektroniczne?

Podstawowe elementy elektroniczne wchodzą w skład obwodów i układów scalonych, w które wyposażane są maszyny, pojazdy oraz wszelkie urządzenia różnego rodzaju i przeznaczenia, których źródłem zasilania jest energia elektryczna. Trudno jest znaleźć dziedzinę naszego życia, w której elektronika nie odgrywa roli wspomagającej, o ile nie wiodącej.

Wszystkie komponenty elektroniczne dzielimy na czynne i bierne. Te pierwsze wytwarzają energię. Elementy bierne mają za zadanie rozpraszać lub magazynować energię.

Komponenty elektroniczne w sprzęcie IT

Użytkownicy komputerów w większości nie zdają sobie sprawy z liczby elementów elektronicznych znajdujących się wewnątrz każdej jednostki. Komponenty podstawowe każdego komputera są montowane w postaci układów scalonych. Każdy taki układ zbudowany jest ze zminiaturyzowanych elementów podstawowych.

W komputerze najważniejszymi podstawowymi elementami elektronicznymi są:
• Kondensator i kondensator elektroniczny;
• Rezystor- potencjometr;
• Cewka;
• Diody, diody LED;
• Transformator;• Warystor;
• Tyrystor;
• Tranzystor.

Gdzie można zakupić komponenty elektroniczne?

Wszystkie podstawowe Elementy elektroniczne można zakupić w sklepach specjalizujących się w dystrybucji komponentów elektronicznych.

Sklepy stacjonarne z komponentami elektronicznymi znajdują się w każdym większym mieście. Klientami sklepów są właściciele firm zajmujących się serwisowaniem i naprawą elektroniki. Zakupów często dokonują tu także majsterkowicze. Przemysł elektroniczny w komponenty zaopatruje się bezpośrednio u producentów lub w hurtowniach.

Bardzo wygodną formę zakupów oferują sklepy elektroniczne online. Kupujący sami wybierają czas i miejsce zakupów. Towar jest pakowany i dostarczany błyskawicznie. Sklepy online mają do wyboru rozmaite formy płatności oraz szybkie i tanie kanały dystrybucji towarów za pośrednictwem firm kurierskich.

W przypadku produktów wadliwych lub niespełniających oczekiwań sprzedający wymieniają towar na nowy lub zwracają pieniądze na konto klienta.