Co warto wiedzieć o ekranie dotykowym?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Należy mieć świadomość, że bardzo duża liczba sprzętów jest wyposażonych w ekrany dotykowe. Świetnym przykładem mogą być smartfony, tablety czy laptopy. Do ich obsługi wystarczy bowiem tylko palec. Jak dokładnie działa wyświetlacz dotykowy?

Urządzenia z ekranem dotykowym

Warto mieć świadomość, że pierwsze ekrany dotykowe powstały już w latach 70. XX wieku. Można również zaobserwować, że praktycznie z roku na rok na rynku pojawiają się zupełnie inne rozwiązania technologiczne, których celem jest zdecydowane podniesienie jakości korzystania z urządzeń wyposażonych przez producenta w ekran dotykowy.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że obecnie konsumenci mają możliwość wybrania jednej z kilkunastu innowacyjnych metod. Oczywiście mają one nie tylko i wyłącznie zalety, ale również wady. Klienci doskonale zdają sobie sprawę, że panel dotykowy w pewnym stopniu zmienił świat.

Zalety ekranów dotykowych

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów omawianych ekranów dotykowych trzeba zaliczyć ich niezwykle prostą obsługę. Rozwiązanie doskonale zda egzamin w przypadku mniejszych urządzeń. Koniecznie należy również zaznaczyć, że tekst można bez żadnego problemu wprowadzić dzięki klawiaturze QWERTY wyświetlanej na monitorze. Jest to oczywiście znacznie wygodniejsza opcja w porównaniu do zwykłej klawiatury.

Ponadto ogromnym atutem ekranów dotykowych jest ich cena. Monitory tradycyjne są co prawda tańsze, ale po dodaniu kosztu rozkładanej klawiatury wychodzi wyższa kwota. Ponadto w przypadku mniejszych urządzeń zrezygnowanie z klawiatury sprzętowej będzie oznaczało dla użytkownika zaoszczędzenie stosunkowo dużo miejsca.

Jakie zastosowanie ma ekran dotykowy?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie zastosowanie ekranów dotykowych jest praktycznie nieograniczone. Należy mieć świadomość, że omawiana technologia może zostać wykorzystana praktycznie w każdej branży.

Nie wszyscy wiedzą, że ekrany dotykowe z roku na rok coraz częściej wykorzystywane są w różnego rodzaju punktach informacyjnych czy bankomatach. Oczywiście zdecydowane większość osób kojarzy omawiane rozwiązanie ze smartfonów i tabletów. Godny uwagi jest również fakt, że z ekranów dotykowych korzysta się także w maszynach lotniczych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem