Dlaczego warto stosować kody kreskowe?

Oprogramowanie
Udostępnij na

Jeszcze kilkanaście lat temu kody kreskowe znajdowały się tylko na niektórych produktach. Obecnie trudno jest znaleźć takie, które nie zostały nimi oznaczone. Warto zastanowić się jakie korzyści płyną ze znakowania produktów. Dlaczego warto starać się o kody kreskowe GS1? Co daje ich używanie?

Łatwiejszy handel międzynarodowy

GS1 to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Brukseli (Belgii) i w Princeton (USA). To właśnie ona nadzoruje nadawanie kodów kreskowych poszczególnym produktom. By je uzyskać, należy złożyć do niej odpowiedni wniosek i poczekać na jego rozpatrzenie. Dopiero po jego zaakceptowaniu można stosować kody na konkretnych produktach.

Z racji tego, że system kodów jest uniwersalny i obowiązuje właściwie na terenie całego świata, to handel międzynarodowy jest prostszy. Decydując się na import lub eksport towaru, nie trzeba się już martwić dopasowywaniem kodów na nim do wymogów konkretnego kraju. Uniwersalny system jest rozwiązaniem, który po prostu wszystko ułatwia i usprawnia. Kod kreskowy danego produktu będzie dokładnie taki sam w każdym kraju na świecie, niezależnie od kontynentu czy strefy, w jakim znajduje się sklep.

Wiarygodność

Kody kreskowe gs1 sprawiają, że produkty prezentują się bardziej wiarygodnie. Ich obecność jest dla konsumentów już czymś oczywistym. Brak kodu może więc sprawiać, że towar nie będzie wyglądał dla konsumenta wystarczająco wiarygodnie. Jego brak może budzić pewne wątpliwości, co do legalności towaru.

Produkty rozdawane za darmo np. katalogi reklamowe nie mają kodów kreskowych. Stąd też brak kodu na produkcie może wprowadzać klientów w błąd i sugerować, że dany towar jest za darmo. Oczywiście nie dotyczy to produktów, które są sprzedawane na wagę, choć również na nich coraz częściej pojawiają się kody kreskowe.

Wygoda

Brak kodu kreskowego na produkcie oznacza, że kasjer musi sam wprowadzić indywidualny kod artykułu lub ręcznie poszukać go w bazie. To zajmuje sporo czasu i może być dużym utrudnieniem w przypadku sklepów, w których liczy się szybka obsługa. Klienci supermarketów najczęściej chcą jak najszybciej załatwić zakupy i wyjść ze sklepu. Długie i żmudne nabijanie kolejnych produktów na kasę fiskalną, to po prostu kłopot.

Oczywiście łatwo jest też domyślić się, że brak kodu kreskowego na produkcie sprawia, że bardzo trudne jest skasowanie go na kasie samoobsługowej. Stąd też kody kreskowe GS1 są niezbędne do tego, by nowoczesne sklepy mogły normalnie funkcjonować. To właśnie dzięki nim klienci mogą szybciej i sprawniej robić zakupy.