Jakie są najpopularniejsze elementy elektroniczne stosowane w urządzeniach elektronicznych?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Elementy elektroniczne mogą być wykonane nie tylko z bardzo wielu materiałów, ale również z wielu mniej lub bardziej zaawansowanych technologii. Między innymi dlatego też poszczególne komponenty elektroniczne wyróżniają się różnymi właściwościami i bardzo szerokim zastosowaniem.

Jakie elementy występują w układach elektronicznych?

Jeżeli chodzi o Elementy elektroniczne w układach elektronicznych to w pierwszej kolejności należy wyróżnić elementy bierne. Mowa tutaj przede wszystkim o rezystorach, kondensatorach, cewkach i transformatorach. Kolejną grupę tworzą z kolei elementy czynne do których można zaliczyć na przykład wszelkie diody, tranzystory oraz układy scalone.

Czym wyróżniają się rezystory?

Rezystory to nic innego jak popularne oporniki. Tego typu komponenty elektroniczne dzieli się przede wszystkim biorąc pod uwagę charakterystykę prądowo napięciową. Do wyboru są rezystory liniowe i nieliniowe. W tych pierwszych modelach prąd płynący przez rezystor jest oczywiście wprost proporcjonalny do występującego na nim spadku napięcia. Głównym zadaniem rezystorów jest przede wszystkim ograniczenie prądu płynącego w poszczególnych gałęziach obwodu. W dużej mierze to właśnie dzięki nim możliwe jest ustalenie odpowiednich spadków napięcia. Warto wspomnieć również o tym, że rezystancję określa się w omach.

Kondensator – co warto wiedzieć?

Kondensatory to kolejne podstawowe elementy elektroniczne z którymi warto dokładnie się zapoznać. Najprościej rzecz mówiąc jest to element pojemnościowy obwodu elektrycznego. Tradycyjny kondensator jak powszechnie wiadomo jest zbudowany z dwóch przewodników. Mowa tutaj oczywiście o specjalnych okładzinach, które rozdzielają warstwę dielektryka. Jeżeli chodzi o przeznaczenie to można wyróżnić kondensatory przeciwzakłóceniowe, blokujące i sprzęgające. Kondensatory można podzielić również biorąc pod uwagę zastosowanie. W tym konkretnym przypadku można wyróżnić kondensatory mikowe, ceramiczne, powietrzne i elektrolityczne.

Czym charakteryzuje się cewka?

Podstawowe elementy elektroniczne to również cewki, czyli jedne z najważniejszych elementów indukcji obwodu elektrycznego. Cewki składają się z określonej liczby zwojów drutu przewodzącego. Zwoje są w charakterystyczny sposób nawinięte na powierzchni walca, dlatego też nazywane są cewkami cylindrycznymi. Można wyróżnić również cewki toroidalne, które nawinięte są na powierzchni pierścienia.