Komponenty elektroniczne – nowe czy używane?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Zakup komponentów elektronicznych czasami wiąże się z dużym wydatkiem. Dotyczy to przede wszystkim elementów, których ze względu na przerwy w łańcuchach dostaw obecnie brakuje na rynku. Czas oczekiwania na nie jest długi, więc te części, które są dostępne od ręki, są dość drogie. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup elementów używanych. Czy to dobry pomysł? Lepiej kupować nowe czy używane części?

Sprawdzone lub po regeneracji

Elementy elektroniczne z drugiej ręki powinny zostać sprawdzone przed zakupem. To bardzo ważne, by mieć pewność, że działają. Może przecież się zdarzyć, że na sprzedaż trafiły podstawowe elementy elektroniczne, które powinny być zutylizowane. Warto wiedzieć, że niektóre komponenty elektroniczne nadają się też do regeneracji. W takim wypadku mogą one być skupowane, regenerowane i sprzedawane ponownie, a ich stan nie odbiega od elementów, które dopiero co zostały wyprodukowane. Warto też podkreślić, że Komponenty elektroniczne, które zostały sprawdzone przez sprzedawcę zwykle są droższe, niż takie, które są sprzedawane bez możliwości ich skontrolowania. Zwykle dla takich produktów ograniczone jest prawo dokonania zwrotu. Oznacza to, że kupujący, który został poinformowany o stanie elementu elektronicznego, nie może później zwrócić, go powołując się na to, że jest on niesprawny. Z tego powodu bezpieczniejszym rozwiązaniem jest dopłacenie i zakup elementów, które na pewno będą poprawnie działać.

Nowe części

Podstawowe elementy elektroniczne powinno się kupować nowe. Raczej nie będzie to problemem, bo pewne niedobory są zauważalne raczej w zaawansowanych technologicznie elementach niż tych pierwszej potrzeby. Podstawowe części urządzeń są najbardziej narażone na zużycie i najczęściej ulegają awarii. To właśnie one zwykle potrzebują wymiany, a ich naprawa może przewyższać koszty zakupu nowego elementu. Warto dodać, że specjaliści, którzy zajmują się zawodowo naprawianiem sprzętu lub też robią to hobbistycznie, ale bardzo często, tworzą własne zbiory najczęściej wykorzystywanych komponentów, po które sięgają w razie potrzeby. To z kolei oznacza, że nie muszą tracić czasu na poszukiwanie poszczególnych części oraz czekanie na ich dostawę.