Czy oprogramowanie ERP sprawdzi się w małej firmie?

IT
Udostępnij na

Programy do planowania procesów w przedsiębiorstwie kojarzą się na ogół z wielkimi firmami, które muszą sprawować kontrolę nad tysiącami działań na raz. Ale czy to oznacza, że ERP dla małych firm nie istnieje albo się nie sprawdza? Na szczęście to mit, który postaramy się rozwiać w artykule poniżej.

Oprogramowanie ERP dla firm – czy mała firma skorzysta?

Odpowiedź w większości przypadków brzmi: tak, zdecydowanie! Z oprogramowania ERP dla firm odniosą korzyść zwłaszcza małe przedsiębiorstwa, które mają w perspektywie szybki rozwój i rozbudowę oferty. Ale systemy te sprawdzają się także doskonale w firmach, które zamierzają pozostać małe, usprawniając ich działanie niemal we wszystkich aspektach.

Każda firma, która potrzebuje bardziej zintegrowanego i kompleksowego systemu do zarządzania swoimi zasobami, powinna rozważyć inwestycję w oprogramowanie ERP. A nie da się zaprzeczyć, że wyższy poziom organizacji przy współczesnych zmianach na rynku przyda się niemal wszędzie.

ERP w małej firmie – czy wdrożenie to problem?

Jak wiadomo, oprogramowanie ERP dla firm w miarę stosowania przynosi coraz większe korzyści, a wszystkie jego minusy mają głównie związek z procesem wdrażania. Bywa to czasochłonny i skomplikowany proces, a dodatkowym problemem jest też konieczność przeszkolenia pracowników i zmiany ich nawyków.

Warto jednak pamiętać, że na rynku istnieje wiele systemów ERP, które można wdrażać w kilku mało obciążających etapach. Co więcej, firmy produkujące programy tego rodzaju prawie zawsze oferują też szkolenia osobiste przy okazji wdrożenia. Dysponują także pokaźnymi bazami materiałów on-line, z których pracownicy firmy mogą potem korzystać, by zdobyć wyższy stopień wtajemniczenia w dziedzinie ERP

W czym programy ERP pomogą w MŚP?

Małe i średnie przedsiębiorstwa bez wątpienia mają do opanowania znacznie mniej procesów, niż choćby wielkie, światowe korporacje. Warto jednak pamiętać, że dysponują przy tym jednocześnie mniejszymi zasobami ludzkimi, a także finansowymi.

To sprawia, że automatyzacja i planowanie przy użyciu oprogramowania ERP dla firm może być dla nich rozwiązaniem na wagę złota. Wiele firm, które korzystają z oprogramowania ERP, zauważa, że dzięki temu mają lepszą kontrolę nad swoimi zasobami, łatwiej planują swoją pracę, a także mają dostęp do bardziej szczegółowych raportów i analiz.