E papier a ekrany LCD – jakie różnice?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

W dzisiejszych czasach zarówno papier elektroniczny, jak i również ekrany LCD cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Bardzo wiele osób mylnie uważa, że e papier stosowany w popularnych czytnikach e-book, jest tym samym co wyświetlacze w tabletach i telefonach komórkowych. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czym tak naprawę różnią się obie technologie.

Zewnętrzne światło – co trzeba wiedzieć?

Najważniejsza różnica pomiędzy e papierem, a ekranami LCD polega na wykorzystaniu światła. W przypadku wyświetlaczy ciekłokrystalicznych, które stosowane są w tabletach i monitorach mamy do czynienia z wbudowanym podświetleniem. E papier korzysta z kolei jedynie ze światła odbitego. Warto wspomnieć jednak o tym, że niektóre urządzenia mogą być wyposażone w dodatkowe lampki.

Kierując wzrok bezpośrednio w ekrany LCD, wpatrujemy się tak naprawdę w bardzo silne źródło światła. Między innymi dlatego też tego typu technologia jest dość niebezpieczna dla wzroku. Na szczęście problem ten nie dotyczy ekranów opartych na technologii E-Int. Mowa tutaj oczywiście o popularnym tuszu elektronicznym. Technologia ta wykorzystuje naturalne zdolności ludzkich narządów do oglądania przedmiotów w odbitym świetle.

Szerokie zastosowanie

E papier to nie tylko popularne czytniki e-book. W dzisiejszych czasach technologia ta wykorzystywana jest w wielu innych branżach, dlatego też warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. W wielu krajach można znaleźć elektroniczne znaki drogowe, które oparte są właśnie na specjalnych panelach z papieru elektronicznego. Ekrany tego typu w inteligentny sposób, mogą wyświetlać bardzo ważne informacje dla kierowców. Dużym zainteresowaniem cieszą się również tabliczki informacyjne na parkingach, które informują o wolnych miejscach.

E papier od wielu lat wykorzystywany jest na szeroką skalę w branży reklamowej i w popularnych panelach sterujących. Olbrzymia popularność tej niesamowitej technologii wynika przede wszystkim z doskonałych parametrów jeżeli chodzi o energooszczędność. W dzisiejszych czasach producenci coraz częściej podążają za technologiami, które ograniczają zużycie energii elektrycznej.

E papier można coraz częściej spotkać również w nowoczesnych aparatach fotograficznych. W ostatnim czasie rekordy sprzedaży biją także nowoczesne zegarki z wyświetlaczami e papier.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem