Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne – ważne informacje

Usługi
Udostępnij na

Sporo osób zastanawia się, jak zakładana jest tzw. fotowoltaika, a więc system, który wytwarza prąd dzięki promieniom słonecznym. Okazuje się, że najpierw potrzebna jest stabilna podstawa, czyli konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych. Najczęściej stawia się ją na dachach, ale nie brakuje także instalacji gruntowych.

Konstrukcja na dachu

Wybór odpowiedniego stelażu PV ze stali nierdzewnej zależy do samej budowy dachu i jego pokrycia, a także, co ciekawe, od kąta nachylenia (nie może ona przekraczać 40 stopni). Jeżeli mamy do czynienia z płaską powierzchnią (budynki firmowe), to montaż nie będzie skomplikowany. Jednak w przypadku skosów (domy jednorodzinne), czas pracy się wydłuży. Potrzebne będą bowiem haki albo tzw. szpilki (w przypadku blachodachówki).

Producent konstrukcji fotowoltaicznych na szczęście zawsze oferuje zestawy złożone ze wszelkich niezbędnych elementów. Niestety, mimo to instalacja wymaga umiejętności, cierpliwości oraz precyzji w trakcie wiercenia otworów i zachowania tzw. odległości separacyjnej. Łatwiej będzie, gdy wejdziemy na dach płaski. Wtedy konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych nie musi być wkręcana, a jedynie dociążona.

Stelaż na gruncie

A jak wygląda instalacja naziemna? Przede wszystkim różni się kosztem. Jest droższa niż ta opisana powyżej. Powód? Otóż tego typu stelaż jest być bardziej stabilny. Wysoka jakość wykonania oraz łatwiejsze utrzymanie w czystości też ma znaczenie. Wie o tym każdy producent konstrukcji fotowoltaicznych.

Taka wsporcza konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych będzie gotowa do użytku dopiero po kilku etapach pracy. Najpierw należy ją dokładnie wkręcić albo wbić około 1,5 metra do gruntu. Następny krok polega na połączeniu modułów ze specjalnymi uchwytami i szynami.

Podsumowanie

Konstrukcja do montażu paneli fotowoltaicznych to oczywiście inwestycja na długie lata. Właśnie dlatego zanim zaczniemy ją stawiać, należy zająć się inną czynnością. O czym tutaj mowa? Chodzi o przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego. Trzeba przecież wyjaśnić, jakie mamy potrzeby oraz upewnić się, czy konstrukcja spełni swoje zadanie na konkretnym rodzaju dachu bądź gruncie.

Dopiero po bardzo szczegółowej rozmowie ze specjalistą, który oceni sytuację i oszacuje koszt za pomocą specjalnego kalkulatora, można zdecydować się na kupno systemu fotowoltaicznego, który na sto procent okaże się efektywny w pozyskiwaniu energii elektrycznej.