Podłoga nowych trendów

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

W ostatniej dekadzie w architekturze wnętrz panują nowe, innowacyjne trendy. W niepamięć odchodzą powoli klasyczne posadzki z płytek ceramicznych czy panele betonowe a ich następcami stają się żywice poliuretanowe, materiał bardzo odporny, trwały i mający szerokie zastosowanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wskazanego materiału, ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym są żywice poliuretanowe?

Żywice poliuretanowe to jedno lub kilkuskładnikowe żywice syntetyczne powstałe na bazie procesu sieciowania chemicznego. Gdy kilkanaście lat temu zauważono ich znakomite zastosowanie w budownictwie szybko stały się hitem architektury wnętrz, obecnie będąc popularnym trendem w budownictwie. Wylewka żywic poliuretanowych, mimo że przynosi optymalne korzyści i może być tańsza od położenia pełnej glazury wymaga troski o detale.

Jak wylewać żywice?

Przede wszystkim wylanie posadzki z tego typu materiału, wymaga bardzo gładkiej powierzchni. Nie może być tu mowy o rysach, zagłębieniach czy nacięciach podłoża betonu. Żywica, by utrzymać się na powierzchni bez uszkodzeń potrzebuje idealnej gładkości podłoża.

Przygotowując beton do wylania podłóg należy więc dokładnie wyszlifować wszystko maszynami wyposażonymi w tarcze diamentowe ewentualnie pokryć uszczerbki materiałem reperacyjnym. Potem całość powinno się wyrównać jeszcze wylewką samopoziomującą.

Jaki rodzaj żywicy wybrać?

Podział żywic poliuretanowych jest różnorodny i zależny od ich kategorii oraz przeznaczenia. Przykładowo pomieszczenia, w których będziemy mieszkać na co dzień i wykonywać codzienne czynności powinny nie tylko posiadać odpowiednią wytrzymałość, ale też połysk i walory estetyczne. W takich miejscach jak kuchnia, toaleta czy hol główny poleca się więc wykonanie wylewki poliuretanowej o grubości około 3 milimetrów wzmocnioną lakierem.

Natomiast pomieszczenia o przeznaczeniu bardziej technicznych (garaż, piwnica na warzywa) powinny cechować się większą matowością i sztywnością. Zaleca się tam więc wykonanie cieńszych wylewek, najlepiej żywic epoksydowych, wzbogaconych kruszywem kwarcowym. Zmniejszy to koszty i wzmocni podłoże pozwalając pełnić zamierzone mu funkcje.