Programowanie sterowników PLC – co warto wiedzieć na ten temat?

Oprogramowanie
Udostępnij na

Programowalne sterowniki logiczne, w skrócie nazywane PLC to niewielkie urządzenia, których podstawowym zadaniem jest kontrola maszyn, w których są używane. Sterownik tego rodzaju zarówno steruje właściwym urządzeniem, ale też rozwiązuje pojawiające się problemy. Często mówi się, że PLC jest czymś w rodzaju mózgu maszyny.

Sterowniki PLC – podstawowe informacje

Sterownik PLC jest stosunkowo prostym urządzeniem, które ma jednak dość duże możliwości. Sterowniki tego typu sekwencyjnie sterują urządzeniami, których są integralną częścią na podstawie sygnałów, które napływają z urządzenia wejściowego.

Działanie sterownika PLC zależne jest od napisanego wcześniej na jego potrzeby algorytmu. Tworzenie takich algorytmów, czyli programowanie sterowników LPC jest pracą wymagającą nie tylko podstawowej wiedzy programistycznej, ale również umiejętności specyficznie związanych z programowaniem tego rodzaju urządzeń.

Programowanie sterowników PLC

Programowanie sterownia PLC zaczyna się od dokładnego rozeznania w konstrukcji docelowej maszyny i sposobu jej działania. Powinno opierać się również na wiedzy o najczęściej spotykanych problemach i detalach procesu, w którym urządzenie jest wykorzystywane. Tylko w ten sposób algorytm będzie stworzony z zachowaniem zasad ergonomii i maksymalnie dostosowany do potrzeb.

Programowanie LPC wymaga od programisty znajomości różnych środowisk. W tym przypadku zależne to jest przede wszystkim od producenta sterownika LPC, który ma być zaprogramowany. Na rynku dostępne są sterowniki różnych typów, a specjalista od programowania powinien mieć przynajmniej podstawowe informacje o nich wszystkich.

Gdzie nauczyć się programowania sterowników PLC?

Programowanie PLC, jak każda inna, techniczna umiejętność wymaga ukończenia odpowiednich szkoleń i kursów. Obecnie dostępne są kursy programowania tego typu przeznaczone zarówno dla doświadczonych programistów, jak i dla osób, które w tym zawodzie dopiero stawiają swoje pierwsze kroki.

Wymagania rynku sprawiają, że wiele uczelni uwzględnia tematyką związaną z programowaniem LPC już na etapie studiów. Dlatego wielu programistów rozpoczyna pracę z gotowym pakietem niezbędnych informacji na ten temat i koniecznych umiejętności.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.