Istnieje coraz więcej sposobów na usprawnienia, które można wprowadzić w przedsiębiorstwie. Automatyzacja jest jednym z rozwiązań, które zasługują na szczególne uznanie. Warto zaznajomić się z systemami, które potrafią zintegrować wiele procesów i dzięki temu przedsiębiorstwo staja się bardziej wydajne i bezpieczne. Sensor24h.pl – sprawdź tutaj czym są systemy automatyzacji i jak potrafią wprowadzić korzyści w firmie.
Jak działają czujniki fotoelektryczne?
Czujniki fotoelektryczne idealnie sprawdzają się tam, gdzie wymagana jest detekcja położenia i obecności. Dostępne są w wersjach:
– odbiciowych,
– refleksyjnych,
– barierowych.
Dzięki wielu rodzajom czujników, można je łatwo dostosować do potrzeb przedsiębiorstwa.
Czujniki odbiciowe – czym się wyróżniają?
Czujniki odbiciowe posiadają odbiornik i nadajnik w jednej obudowie. W tym rodzaju czujnika, główną rolę odgrywa światło, które zostaje wypuszczone w postaci wiązki. Odbiornik wykrywa część odbitego światła i uruchamia czujnik, gdy pomiar wskaże wartość progową.
Sensor24h.pl – sprawdź tutaj jakie modele czujników odbiciowych można zastosować w Twojej firmie.
Czy warto zdecydować się na czujniki refleksyjne?
W tym nadajniku wykorzystywana jest wiązka światła oraz odbijające ją lusterko. Kiedy odbite światło, przechodząc przez filtr polaryzacyjny, zostanie przeanalizowane przez czujnik i wykaże zmniejszone natężenie, ten uruchomi odpowiedni sygnał.Czujnik refleksyjny idealnie sprawdza się przy średnich dystansach i wymaga okablowania tylko jednego nadajnika/odbiornika.
Jakie czujniki optyczne wykorzystać przy długich dystansach?
Jeśli czujnik ma analizować obiekty oddalone od siebie znacząco, warto zdecydować się na czujniki barierowe.Potrafią one zlokalizować obiekt z dokładnością do 0.03 mm. Wszystko to dzięki zastosowaniu światła laserowego oraz podczerwonego. Ich zaletą jest możliwość pracy w bardzo zanieczyszczonym środowisku oraz przy obiektach wysoko odblaskowych. Daje im to szerokie spectrum zastosowania.