Sterowniki logiczne – wygoda w programowaniu systemów przemysłowych

Uncategorized
Udostępnij na

Programowalne sterowniki logiczne mają już pięćdziesiąt lat. Bez nich nie można sobie wyobrazić zautomatyzowanej produkcji. Programowalne sterowniki plc są szeroko stosowane w automatyce przemysłowej różnych procesów technologicznych w dużych i małych przedsiębiorstwach. Popularność kontrolerów jest łatwa do wyjaśnienia.

W czym miały pomóc sterowniki plc?

Ich zastosowanie znacznie upraszcza tworzenie i obsługę zarówno złożonych zautomatyzowanych systemów, jak i poszczególnych urządzeń, w tym również do użytku domowego. Sterowniki plc skracają fazę rozwoju, upraszczają proces instalacji i debugowania poprzez standaryzację poszczególnych komponentów sprzętowych i programowych, a także zapewniają większą niezawodność podczas pracy, oraz wygodną naprawę i modernizację w razie potrzeby.

Początki technologii

Powszechnie uważa się, że swój początek sterowniki plc zawdzięczają końcówce ubiegłego wieku. W 1968 r. pierwsza teza została sformułowana przez inżynierów znanej firmy motoryzacyjnej z USA. Następnie firma próbowała znaleźć zamiennik złożonego systemu sterowania przekaźnikiem. Zgodnie z otrzymanym zleceniem projektowym nowy system sterowania musiał spełniać takie kryteria jak: łatwe i wygodne tworzenie programów, możliwość zmiany programu operacyjnego bez ingerencji w sam system, prostą i niedrogą konserwację, zwiększoną niezawodność przy niższych kosztach w porównaniu z podobnymi systemami przekaźnikowymi.

Historii ciąg dalszy

Późniejsze zmiany doprowadziły do stworzenia systemu sterowania opartego na mikro kontrolerach, który analizował sygnały wejściowe z czujników technologicznych i sterował napędami elektrycznymi urządzeń wykonawczych.

Sterownik plc to zunifikowany cyfrowy elektroniczny system sterowania, zaprojektowany specjalnie do użytku w środowisku produkcyjnym. PLC stale monitoruje stan urządzeń wejściowych i podejmuje decyzje opierając na niestandardowym programie do kontrolowania stanu urządzeń wyjściowych.

Jak rozmawiać ze sterownikami PLC?

Do programowania każdego sterownika plc używa się skomponowanego do tego celu języka, tak zwanego kodu drabinkowego.
Opiera się on o system piktogramów czytelnych i intuicyjnych dla kogoś, kto zna prawidła rządzące bramkami logicznymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec