Baterie alkaliczne, czy akumulatorki Ni-Mh?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Ciągła walka ludzkości o postęp cywilizacyjny i ułatwienie sobie życia musi iść w parze z zabieganiem o stan naszej planety. Nawet najdrobniejsze rzeczy codziennego użytku, takie jak chociażby baterie w pilocie, mają swój mały wkład w zanieczyszczenie środowiska. Baterie alkaliczne, czy akumulatorki ni-mh – które z nich wybrać by przysłużyć się Ziemi?

Baterie a środowisko

Musimy być szczerzy – żadna bateria nie jest dobra, ani nawet neutralna dla środowiska. Na całym szlaku od wydobycia surowców, przetwarzania ich, poprzez użytkowanie, aż po utylizację, każdy etap życia baterii zostawia za sobą ślad i powoduje szkody dla środowiska. Niestety, nasza cywilizacyjna i konsumpcyjna podróż zaszła już tak daleko, że baterie są po prostu koniecznością. Akumulatorki ni-mh są niejako złem koniecznym we współczesnym świecie pełnym przenośnych urządzeń i elektronicznych gadżetów. Nawet święta Bożego Narodzenia nie mogą obyć się bez dekoracji i nowych zabawek, które też potrzebują baterii!

Jak mniej szkodzić środowisku?

Najlepsze, co możemy zrobić dla nas samych i naszego środowiska, to ograniczyć nasz negatywny wpływ na nie, wybierając najskuteczniejsze, trwalsze baterie do wykorzystywanych przez nas urządzeń. Baterie alkaliczne jednorazowego użytku tracą moc i stają się śmieciem bardzo szybko. Alternatywą są akumulatorki ni-mh, które wykorzystują mniej toksyczne substancje niż baterie jednorazowe, a do tego nadają się do recyklingu. Jeżeli połączymy to z faktem, że są ładowane co najmniej 1000 razy w ciągu cyklu ich życia,to bilans będzie świadczył zdecydowanie na ich korzyść. Akumulatorki są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż jednorazowe baterie alkaliczne.

Pozostałe korzyści z akumulatorów NiMH

Baterie ni-mh są bardziej odporne na wycieki niż ogniwa alkaliczne.

Mogą zatem działać zdecydowanie dłużej, a do tego wytrzymują większe napięcia niż baterie alkaliczne. Nowoczesne ogniwa NiMH mają niewielki lub żaden tzw. efekt pamięci pierwszego ładowania. Dzięki wymienionym cechom możemy przez lata używać tych samych baterii.