Czy warto wziąć leasing na sprzęt komputerowy?

Komputery
Udostępnij na

Sprzęt komputerowy jest niezbędny w każdej firmie. Faktur nie wypełnia się już ręcznie, a wszystkie dokumenty, raporty, sprawozdania i kalkulacje wypełnia się na komputerze. Przedsiębiorstwa, które dopiero wchodzą na rynek, aby zaopatrzyć się w potrzebny asortyment biurowy, mogą zaciągnąć kredyt. Jedną z opcji jest również leasing. Dotychczas często kojarzony z kupowaniem auta, dziś staje się coraz bardziej popularny wśród młodych właścicieli firm, którzy pragną pracować na nowoczesnym sprzęcie komputerowym.

Na czym polega leasing?

Aby w pełni zrozumieć, czym jest leasing, należy skojarzyć go ze słowem: “wynajem”. Podmiot decydujący się na takie rozwiązanie wynajmuje od drugiej strony jakiś przedmiot (mogą być to np. wspomniane auto, laptop, czy komputer stacjonarny). Niestety w naszym świecie nie ma nic za darmo. W zamian za korzystanie z rzeczy leasingobiorca ponosi odpowiednio proporcjonalne koszty i co miesiąc płaci raty podobne do tych spłacanych w przypadku zaciągnięcia kredytu. Umowa zawierana jest na czas określony. Po jej zakończeniu leasingobiorca decyduje, czy chce wykupić wynajmowany przedmiot, czy z niego zrezygnować.

Leasing sprzętu komputerowego i nie tylko

Decydując się na leasing sprzętu komputerowego, musimy pamiętać o jednej rzeczy – żaden komputer nie działa bez oprogramowania. Warto więc pomyśleć o rozwiązaniu, jakim jest leasing oprogramowania. Aby zainstalować nowy system na laptopie lub komputerze, leasingobiorca musi liczyć się wtedy ze wszystkimi kosztami, które są z tym związane. Firmy leasingowe oferujące leasing oprogramowania mają kontakt z najlepszymi dostawcami.

Leasing na sprzęt komputerowy – zalety

Przed przystąpieniem do procedury leasingowej wystarczy przygotować odpowiednią dokumentację finansową. Cały proces odbywa się bardzo sprawnie i szybko. Po sprawdzeniu przez leasingodawcę wiarygodności klienta można przystąpić do podpisania umowy. Przedsiębiorca zyskuje szybki dostęp do nowoczesnego sprzętu IT, a jego firma może dalej się rozwijać.

Leasing na sprzęt komputerowy oznacza mniejsze obciążenia podatkowe. Mając do czynienia z leasingiem operacyjnym, do kosztów uzyskania przychodów wpisuje się bowiem tylko uiszczane co miesiąc raty.

Niektórym ludziom wydaje się, że leasing jest dużo gorszą opcją od kredytu, ponieważ uznawany jest za zobowiązanie. Nie jest to prawdą. Wynajem przedmiotu nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.