Jak wybrać maszynę do cięcia laserem?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Firmy zaczynające swoją działalność muszą podjąć decyzję dotyczącą stosowanego sprzętu. Później ta kwestia powraca wraz konieczności ą optymalizacji, poszerzenia działalności lub po prostu unowocześnienia posiadanego sprzętu. Obecnie firmy mające w swoich usługach cięcie coraz częściej wybierają maszyny do cięcia laserem. Dlaczego?

Dlaczego maszyna do cięcia laserem?

Technologii cięcia na rynku jest bardzo dużo i różnią się one między sobą efektem końcowym. Maszyny do cięcia laserem są lepsze od tych plazmowych czy ciecia wodnego pod wieloma względami. Zaliczają się do nich: precyzja cięcia i możliwość wykonania szczegółowych nacięć, cichszy tryb pracy i brak ulatniających się gazów, mniejsze odpady z ciętego materiału. Z tego powodu warto wybrać maszynę do cięcia laserem, szczególnie jeśli ma być ona często używana.

Jakie będzie jej zastosowanie?

Decyzja o tym co będzie wykonywane przy pomocy wybranej maszyny do cięcia laserem ma przełożenie na model, który będzie trzeba kupić. Dlatego jest to kwestia wymagająca szczególnego przemyślenia – zły wybór może sprawić, że firma nie będzie mogła prowadzić swojej podstawowej działalności lub poniesie niepotrzebne koszty na zbyt zaawansowany sprzęt.

Na co szczególnie zwracać uwagę? Przede wszystkim rodzaj materiału, który będzie cięty, jego grubość oraz stopień skomplikowania wzoru. Warto zachować w tym przypadku margines błędu, który pozwoli zmodyfikować produkcję w przyszłości bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednak w granicach rozsądku – to wpływa na koszt początkowy zakupu całej maszyny.

Posiadany budżet

Koszt zakupu sprzętu do firmy jest bardzo ważny w skali całego funkcjonowania przedsiębiorstwa i wybierając maszynę do cięcia laserem trzeba go dobrze przemyśleć. Nie może być zbyt wysoki, by nie zachwiać płynnością finansową, ale maszyna musi spełniać swoje funkcje. Faktem jest, że im więcej mocy i dodatkowych funkcji posiada maszyna do cięcia laserem, tym jest droższa, ale wiele modeli może być z czasem udoskonalonych.