Praca home office – co to jest?

Usługi
Udostępnij na

W ostatnim czasie praca home office stała się niezwykle popularna. Jedną z przyczyn jest oczywiście obecna sytuacja związana z pandemią. Ale i wcześniej była to świetna forma pracy, którą wykonywało wiele osób. Co to jest Praca home office? Co można robić pracując zdalnie?

Czym jest praca zdalna, czyli home office?

Praca zdalna jest to pojęcie, które gości na rynku pracy od wielu lat. Jednak nie każdy do końca wie, co to oznacza. A odpowiedź jest prosta. Jest to praca, którą wykonuje się z domu.

Aby wykonywać pracę home office należy przede wszystkim posiadać dobre łącze internetowe oraz niezawodny komputer stacjonarny lub laptop. Ten drugi sprzęt jest bardziej praktyczny i jest najczęściej wykorzystywany w pracy zdalnej.

Jaką pracę można wykonywać z domu?

Istnieje wiele możliwości pracy home office. Przede wszystkim praca zdalna dotyczy osób, które zajmują się pisaniem tekstów na zlecenie. Jest to copywriting. Bardzo popularnym domowym zajęciem jest bycie grafikiem komputerowym. Polega ona na przygotowywaniu obrazów lub edycji zdjęć dla agencji reklamowych lub redakcji.

Bardzo często specjaliści z branży komputerowej pracują zdalnie. Są to programiści, których cały czas brakuje na rynku pracy. Zdalnie można pracować także jako dietetyk, tłumacz lub księgowy. Istnieje także szereg zajęć, które można potraktować jako dodatkowym zarobek. Szczególnie z takich ofert korzystają studenci i matki wychowujące dzieci. Są to prace związane z wypełnianiem ankiet, przepisywaniem tekstów, przepisywaniem danych i praca jako tester.

Zalety i wady pracy home office

Jak każda praca i ten rodzaj posiada swoje plusy i minusy. Zaczynamy od zalet, gdyż tych jest znacznie więcej. Przede wszystkim jest to praca wykonywana z domu. Dlatego nie trzeba tracić czasu, ani pieniędzy na dojazdy. Pracę można wykonywać w piżamie, bez konieczności długiego szykowania się do wyjścia, ubierania, czesania i malowania. Pracuje się w zaciszu własnego domu, a przecież w domu każdy czuje się najlepiej. Można zrobić sobie przerwę w dowolnym momencie. Pracować można rano, w nocy, a także w święta.

Praca zdalna posiada także wady. Jedną z nich jest to, że nie każdy umie się skupić na pracy w domu. Inni domownicy mogą przeszkadzać, dotyczy to w szczególności dzieci.