E papier to rodzaj wyświetlacza imitujący naturalny papier. Dzięki wynalezieniu e papieru można za pomocą elektronicznego ołówka tworzyć notatki, a także odczytywać zapisany elektronicznie tekst. Szerokie zastosowanie e papieru pomogłoby ograniczyć wycinkę drzew, z których powstaje tradycyjna kartka papieru. Warto poznać różne rodzaje e papieru.
Gyricon
Gyricon to technologia opatentowana w latach 70 -tych przez uznanego za twórcę e papieru Nicholasa Sheridona. W tej technologii e papier składał się z mikroskopijnych kulek magnetycznych, z jednej strony koloru białego, a z drugiej czarnego. Kulki wprasowane były w dwie cienkie folie, a jedna z nich przewodziła prąd.
Punktowe pole magnetyczne, np. za pomocą pisaka sprawiało, że kulki obracały się czarną stroną do powierzchni papieru. Natomiast silne pole magnetyczne przyłożone do całej kartki powodowało, że kulki obracały się białą stroną. Dzięki temu napisany wcześniej napis, znikał.
E papier Jacobsona
Powstał on w latach 90r., tutaj również źródłem były mikroskopijne kapsułki, a w niej elektrycznie naładowane drobinki o białej barwie, zawieszone w kolorowym oleju.
Dzięki przyłożeniu słabego pola elektrycznego od dołu papieru drobiny znalazły się na dole kapsułek i odsłoniły kolorowy olej. Kapsułki były umieszczone w cienkiej, giętkiej folii. Jednak ten e papier nie gwarantował trwałości zapisu.
E ink
Technologia ta to modyfikacja e papieru Jacobsona z lat 90., pojawiła się folia z kapsułkami, a w niej bezbarwny olej oraz białe i czarne naładowane elektrycznie drobiny. Technologia ta jest zastosowana w tablicach ogłoszeniowych, tabliczek z cenami sterowanych przez centralny system komputerowy oraz w czytnikach e-book m.in. Amazon Kindle.
Przyszłość e papieru
Wiele firm nieustannie przeprowadza badania i nowe doświadczenia, by stworzyć urządzenie spełniające rolę e papieru. W 2004r. Sony ogłosił wielki sukces w stworzeniu czytnika książek elektronicznych opartego na technologii e-papieru.
Firmy wiedzą, że jest to przyszłość, wszystkim leży na sercu ochrona drzew przed ścinką, i dzięki temu ochrona środowiska naturalnego. Szczególną rolę odgrywa tu e-book, ponieważ zachęca się do czytania książek,a jednak nie jest to przyjazne środowisku.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem