Żywice to świetny ratunek podczas laminowania, wzmocnienia czy klejenia. Najpopularniejszymi żywicami są węglowodoranowa, poliesterowa, epoksydowa. Wszystkie mają wiele wspólnych cech, ale różne proporcje i parametry. Ich właściwości są określone już w pierwszym etapie produkcji, ponieważ to one bezpośrednio wpływają na jej zachowanie podczas sieciowania.
Jakie są rodzaje żywic?
Żywica węglowodoranowa jest to taki rodzaj żywicy, który uzyskuje się w wyniku rektyfikacji ropy naftowej, podczas wstępnej polimeryzacji i destylacji. Ma właściwości chemiczne, które w obecności kwasów i zasad je stabilizują. Żywica ta używana jest najczęściej w przemyśle gumowym, farb drukarskich, farb i lakierów.Żywica poliestrowa otrzymywana jest w wyniku kopolimeryzacji tlenków olefin bezwodników kwasowych, a także polimeryzacji laktonów. Powstaje tworzywo sztuczne w procesie poliestryfikacji kwasów i glikoli lub hydroksykwasów. Żywica ta jest wykorzystywana najczęściej do uzupełniania ubytków w laminatach poliestrowych, ponieważ dzięki swym właściwościom jest odporna na wodę, smary, benzynę i oleje.Żywica epoksydowa jest żywicą syntetyczną i składa się z jednego lub dwóch składników. Występuje jako lepka substancja. Żywica ta jest wykorzystywana na budowach, a także w konstrukcjach elektrycznych, ponieważ jest to żywica termoprzewodząca. Używa się jej głównie do produkcji farb proszkowych, lakierów, klejów do metali, ceramiki, szkła i tworzyw termoutwardzalnych. Lakiery z żywicą tego typu doskonale nadają się do pokrycia puszek konserwowych.
Co to jest żywica termoprzewodząca?
Żywica termoprzewodząca jest idealnym materiałem do hermetyzacji i izolacji przekładników prądowych, napięciowych, prostowników i kondensatorów. W budownictwie stosuje się ją jako materiał podłogowy albo uszczelniający. Jest idealnym materiałem do hermetyzacji i izolacji przekładników prądowych. Charakteryzuje się wysokim przewodnictwem cieplnym, a także odpornością na wodę i chemikalia. Jest substancją nietoksyczną, występuje przeważnie w kolorach szarym i białym, rzadko w czarnym.Kupić ja można przeważnie w opakowaniach po 250 gr. Dostępna jest w każdym, dobrze zaopatrzonym składzie materiałów budowlanych .
Żywica termoprzewodząca dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.