Zastosowanie ekranów dotykowych w przemyśle

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

W ciągu ostatnich zastosowanie ekranów dotykowych stało się znacznie częstsze. Towarzyszą one ludziom nie tylko w domach, ale także w przestrzeni publicznej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są to przedmioty bardzo proste w obsłudze i intuicyjne. Z tego powodu nie powinno też nikogo dziwić, że znalazły one zastosowanie w sektorze przemysłowym.

W jakich formach wykorzystuje się ekrany dotykowy w przemyśle?

Monitory dotykowe odmieniły przemysł dzięki swoim niemalże nieskończonym możliwościom wykorzystywania. Pod tym względem ludzi ogranicza tylko wyobraźnia. Dotykowe ekrany bardzo często pełnią funkcję nośników reklamy w przestrzeniach publicznych. Jest to sposób, którym firmy docierają do nowych klientów, jednak znacznie ciekawsze jest zastosowanie ekranów dotykowych w zakładach przemysłowych.Najczęściej w fabrykach ekrany dotykowe stosowane są w komputerach panelowych, które składają się z dwóch części: komputera przemysłowego oraz panela operatorskiego. Komputer panelowy odpowiada za optymalizację pracy w fabryce oraz steruje innymi maszynami, a zastosowanie ekranu dotykowego temu sprzyja.

Jakie są zalety zastosowania ekranu dotykowego w panelu operatorskim?

Panel operatorski jest bardzo istotny z punktu organizacji i optymalizacji pracy, dlatego ważne jest, aby ten ekran był jak najwyższej jakość. Bardzo ważna jest wysoka rozdzielczość ekranu oraz odpowiednia przepuszczalność światła. Ekrany dotykowe zazwyczaj są większej wielkości, co znacznie wpływa na komfort użytkowania. Z punktu widzenia pracownika wygoda korzystania jest równie ważna, co niezawodność urządzenia. Ekrany dotykowe mają także mniej oczywiste zalety, a niezwykle istotne dla dużych firm. Jest nim zwiększone bezpieczeństwo, w szczególności chodzi o dane chronione hasłem. Korzystanie z ekranu dotykowego uniemożliwia kradzież haseł poprzez użycie keyloggerów.

Panel operatorski dotykowy czy z klawiaturą?

Panele dotykowe mają wiele zalet, w szczególności na ich korzyść przemawia intuicyjność użytkowana oraz bezpieczeństwo. Jednak panele z klawiaturą wciąż mają wiele zastosowań i dla części pracowników będą prostsze w obsłudze. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się na stanowiskach, na których wymagane jest wpisywanie kodów.

Ekrany dotykowe dostępne są w ofercie Unisystem.