Bez ciepła ani rusz. Dlatego coraz częściej stawia się na innowacyjne systemy grzewcze, których najważniejszą cechą jest niska emisyjność i ekonomika pracy. Jednym z takich systemów są kotły elektrodowe, które – jak sama nazwa wskazuje – są zasilane wyłącznie za pośrednictwem energii prądu elektrycznego. Co warto o nich wiedzieć?
Efektywność i opłacalność
Choć konsumpcja energii elektrycznej na cele grzewcze jest stosunkowo kosztowna, to piece wykorzystujące ją do grzania ośrodka roboczego są dosyć efektywne i ekonomiczne. Zaletą elektrycznych systemów grzewczych jest ich bardzo wysoka sprawność, gdyż wykorzystana w ten sposób energia praktycznie w całości jest przetwarzana na ciepło.
Oczywiście nie można zapominać, że o efektywności takiego układu decyduje również system doprowadzenia grzewczego czynnika roboczego. Instalacja kotłów elektrodowych wymusza bowiem na użytkowniku konieczność zabezpieczenia tras przesyłu ciepłej wody, a co za tym idzie – ich maksymalnego, termicznego zaizolowania.
Automatyka to podstawa
Elektryczne kotły elektrodowe mają jeszcze jedną zaletę. Jest nią zabudowany system automatyki grzewczej, który najczęściej jest stworzony “pod klienta”. System ten składa się najczęściej z dużego bufora ciepła, z którego wyprowadzone są rury doprowadzające ciepłą wodę do grzejników i wymienników ciepła. Zastosowanie bufora sprawia, że układ ten staje się w pełni zautomatyzowany!
Dlaczego? Bufor – ze względu na duży stopień izolacji cieplnej – może być przez dłuższy czas magazynem ciepła. Możliwe jest więc okresowe wyłączanie (za pomocą termistorów) układu zasilającego czynnik roboczy, a co za tym idzie – znaczące ograniczenie ilości zużywanej energii elektrycznej. Już samo wprowadzenie takiego układu może sprawić, że koszty ogrzewana spadną już o 10 procent!
Dlaczego warto?
Zaletą kotłów elektrodowych jest ich niewielka masa. Sam układ sterujący wraz z odpowiednim oprzyrządowaniem ma postać… zwykłej, montowanej na ścianie płytki. Dzięki temu kocioł doskonale łączy się (od strony aranżacyjnej) z elewacją wnętrza domu. Poza tym jest to konstrukcja niezawodna, której działanie opiera się na dość prostych sterownikach.
Podsumowując, kotły elektrodowe to przyszłość ekologicznego ogrzewania domu. Niestety – biorąc pod uwagę cenę prądu – koszt ich eksploatacji jest stosunkowo duży. Nic więc dziwnego, że osoby zainteresowane tzw. “zieloną energią”, często preferują alternatywne źródła ciepła.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.