Jak działa SCADA na przykładzie… urządzeń CNC?

Oprogramowanie
Udostępnij na

Choć system SCADA wydaje się dość skomplikowanym i zaawansowanym, to jednak jego działanie można dość łatwo zrozumieć, chociażby na przykładzie firmy zajmującej się obróbką CNC. Na czym zatem polega wyjątkowość tego systemu i dlaczego może on skutecznie uprościć działanie takiego przedsiębiorstwa?

Centrala, czyli struktura

Centralnym elementem całego systemu produkcji powinno być wydzielone pomieszczenie, wewnątrz którego znajduje się nośnik pamięci dla określonych danych, które zbierane są z poszczególnych obrabiarek, frezarek, wycinarek i wielu innych urządzeń CNC. W ten sposób można łatwo kontrolować pracę każdej z maszyn i szybko eliminować zastoje w produkcji.

Centrala – będąca jednocześnie “bazą danych” systemu, powinna na bieżąco zarządzać systemem pracy, dopasowując np. określone narzędzia, usprawniając proces przepinania detali i programując (nawet i zdalnie) każdą maszynę z osobna. Tak stworzony system znacząco ułatwi pracę całej firmy, a nie tylko produkcji…

Program jako nośnik danych

W całym tym systemie bardzo istotne są również urządzenia wykonawcze. Jeśli jednak mają one pracować (np. obrabiać) detale z określoną dokładnością, konieczne jest wprowadzenie do nich programu, za pomocą którego odbywać się będzie sekwencja ruchów wrzeciona i głowicy każdej z maszyn.

Program ten może być w systemie SCADA przesyłany na dwa sposoby. Pierwszy z nich – dużo bezpieczniejszy – polega na przeniesieniu danych za pomocą dedykowanych złącz. To jednak może okazać się trudne w przypadku np. oddalonych maszyn, dlatego preferuje się tutaj przeniesienie ich na zewnętrznym nośniku pamięci.

Parametry dodatkowe

W oparciu o system SCADA można też – w opisywanym, fikcyjnym przedsiębiorstwie – zarządzać szeregiem narzędzi pośrednich. Przykładem może być tu system odpowiedzialny za dystrybucję chłodziwa, a także analizę jego bieżącego składu chemicznego. Informacje te można również czerpać z nośników danych, w obrębie których archiwizowano parametry dotychczasowej pracy maszyn.

Podsumowując, oprogramowanie do zarządzania produkcją to kompleksowe narzędzie, które można zaimplementować w praktycznie każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. Powyższa firma jest jedynie fikcyjnym przykładem sposobu wdrożenia takiego systemu, który – nawiasem mówiąc – może w znaczny sposób usprawnić produkcję.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.