Co to jest CMS system i czy jest bezpieczny?

Komputery
Udostępnij na

Chcąc skutecznie zarządzać treścią na swojej stronie internetowej z pewnością skorzystasz w któregoś z systemów CMS. Zanim jednak to zrobisz, warto dowiedzieć się, co to właściwie jest CMS system i czy tego typu oprogramowanie jest bezpieczne.

Co to jest CMS system?

Systemy CMS (Content Management System) to oprogramowanie, na którym opierają się strony internetowe. Jego celem jest skuteczne zarządzanie treścią strony. Wszystkie tego typu systemy pozwalają na wykonywanie na stronie takich podstawowych czynności jak: dodawanie, modyfikowanie i usuwanie treści w postaci tekstu, zdjęć czy filmów, a nawet całych podstron. Cechą wspólną wszystkich systemów CMS jest również możliwość zarządzania treścią bez posiadania wiedzy specjalistycznej.

Czy CMS system to bezpieczne rozwiązanie?

Oprogramowanie wszystkich systemów CMS działa dzięki kodowi źródłowemu. Kod taki może zostać ujawniony publicznie bądź też udostępniony wyłącznie określonym osobom (czyli głównie klientom, którzy sprzedali swoje oprogramowanie).

Systemy CMS o otwartym kodzie charakteryzują się tym, że duża liczba internautów ma dostęp do kodu źródłowego. Dlatego też powstają duże ilości wtyczek i różnego rodzaju dodatków. Ponadto większa liczba osób “sprawdza” dany system, dzięki czemu wychwytują oni błędy mogące negatywnie wpływać na poziom bezpieczeństwa. Z drugiej jednak strony taki system musi być regularnie aktualizowany, właśnie ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli więc nie zaktualizujemy swojego CMS systemu, to poziom naszego bezpieczeństwa spada.

W przypadku systemów CMS o zamkniętym kodzie działa to dokładnie odwrotnie. Z jednej strony istnieje mniejsza szansa wykrycia błędów związanych z bezpieczeństwem, z drugiej jednak wykrycie i upublicznienie luk sprzyjających działaniu na czyjąś szkodę jest raczej mało prawdopodobne.

Gdzie znaleźć bezpieczny i prosty CMS system?

Dobry, a zarazem bezpieczny i prosty CMS znajdziesz z pewnością wśród tych najbardziej popularnych. Jako przykład można podać chociażby system Contao, łączący w sobie różne funkcje zwiększające użyteczność. Dobrym rozwiązaniem jest także cms system DotNetNuke, spełniający równie rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa.

Na rynku dostępna jest niezwykle szeroka gama różnych oprogramowań. Jeśli natomiast bezpieczeństwo jest dla Ciebie główną determinantą wyboru, to z pewnością warto rozejrzeć się po komercyjnych systemach CMS. Nawet jeśli będzie się ich trzeba trochę pouczyć.