Czym są kondensatory wysokonapięciowe?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Kondensatory wysokonapięciowe to elementy elektroniczne składające się z dwóch przewodników, które rozdzielone są dielektrykiem. Dzięki doprowadzeniu napięcia do okładzin kondensatora możliwe jest gromadzenie na nim ładunku elektrycznego.

Kondensator wysokonapięciowy

Na rynku kupić można zarówno kondensatory elektroniczne aluminiowe, jak i mikowe. Ostatnimi czasy bardzo popularne są także kondensatory foliowe. W sklepach można kupić również nową serię kondensatorów wysokonapięciowych z dielektrykiem polipropylenowym.

Kondensatory wysokonapięciowe cechują się bardzo dużą wytrzymałością dielektryczną w zakresie temperatur otoczenia do nawet 100 stopni Celsjusza. Tego typu kondensatory przeznaczone są przede wszystkim do zastosowań w układach zasilających, a także napędowych.

Dlaczego warto kupić kondensator wysokonapięciowy?

Kondensatory wysokonapięciowe stanowić będą świetną alternatywę dla kondensatorów elektronicznych – głównie ze względu na znacznie mniejszą rezystancję EST, także zwiększoną odporność na impulsy przepięciowe.

Standardowe kondensatory elektroniczne po długotrwałym okresie stosowania nie ulegną awarii, która powoduje zwarcie elektrod. Jedynie wykażą spadek pojemności o około 2 procent wartości początkowej.

Do czego wykorzystywane są kondensatory wysokonapięciowe?

Należy pamiętać, że kondensatory pełnią w urządzeniach domowych dwie funkcje: przeciwzakłóceniową, a także rozruchową. Ponadto ich zastosowanie w funkcji rozruchowej będzie miało związek z odpowiednim uruchamianiem silnika. Oprócz tego działanie przeciwzakłóceniowe zapewni kompatybilność elektromagnetyczną w urządzeniach elektrycznych.

Mimo tego że zasada działania kondensatorów będzie zawsze taka sama, to stosowane są w nich różne izolatory. Z tego powodu pod względem samej budowy kondensatory dzielone są na ceramiczne, elektrolityczne, a także foliowe. Warto zaznaczyć, ze w urządzeniach domowych przeważnie znajdować się będą te ostatnie. Znaleźć je możemy w praktycznie każdym urządzeniu, które wyposażone jest w silnik bądź elektronikę. Trzeba też wspomnieć o tym, że kondensatory montowane są w zmywarkach, pralkach, kuchenkach, lodówkach, telewizorach, radiach oraz innych urządzeniach powszechnie stosowanych w domach.

Kondensatory wysokonapięciowe dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.