Co to jest akumulator Nimh i jakie ma zalety?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Każdy z nas ma w swoim mieszkaniu różne przedmioty, które nie będą prawidłowo i długo działać bez baterii. Mowa chociażby o zegarach ściennych, budzikach czy pilotach do telewizorów. Jednak zamiast kupować typową baterię, lepiej zastosować inne urządzenie. Chodzi o tzw. akumulator nimh. Dlaczego warto się w niego zaopatrzyć?

Akumulatory nimh i ich popularność

Tego typu akumulator jest na rynku już od wielu lat. Nic dziwnego. Pozwala przecież na wielokrotne ładowanie różnych przyrządów. Stąd jest tak bardzo popularny i chętnie kupowany. Akumulator nimh można używać często i bez żadnych obaw. Nie ulegnie on szybkiej awarii. Nie musimy także pamiętać o takim recyklingu, jak w przypadku zużytej baterii.

Co ciekawe, obecnie owe zasilacze dostępne są w postaci niklowo-wodorkowej. To ich nowa generacja. Wcześniejsze były znane pod nazwą Ni-Cd. Produkowano je z kadmu oraz niklu. Ogniwa w nowych urządzeniach są mocniejsze i nie stwarzają zagrożenia dla środowiska, bo do ich wykonania stosuje się lepszy stop metali, w tym dodatkowo magnez, aluminium oraz kobalt.

Najważniejsze zalety akumulatora nimh

Jeżeli chodzi o plusy takich zasobników energii, to w pierwszej kolejności należy wspomnieć o wysokiej pojemności. Poza tym zaletą jest trzy razy większa gęstość energii niż w przypadku akumulatorów Ni-Cd. Co jeszcze warto napisać na temat tych zasilaczy? Zobaczmy.

Okazuje się, że są odporne na skrajne temperatury i różne czynniki zewnętrzne. Ich wysoka wydajność jest możliwa, dzięki stabilnych parametrom prądowym. Charakteryzują się oczywiście bardzo długą żywotnością. Dlaczego można je ładować wielokrotnie, co kilka dni, przez pięć lat (nawet 1800 razy)? Pozwala na to brak tzw. efektu pamięci!

Jednak warto także zaznaczyć, że poza licznymi zaletami, Akumulator nimh ma również wady. Mowa chociażby o tym, że trzeba go naładować tuż po zakupie w sklepie. Co więcej, jeżeli dojdzie do jego przeładowania , to jest ryzyko, że zostanie uszkodzony.

Zastosowanie akumulatora nimh

Poznaliśmy już zalety takiego nowoczesnego urządzenia. Pora jeszcze dowiedzieć się, w jakim celu ludzie stosują go najczęściej. Na wstępie wspominaliśmy o takich rzeczach, jak budziki, latarki czy zegary. Jednak akumulator nimh umożliwia również zasilanie wielu lampek choinkowych. Do tego sprawdzi się w zdalnie sterowanych zabawkach i elektrycznych szczoteczkach do zębów.

Jeżeli chodzi o zastosowanie, to bez takich akumulatorów nie działałaby modele aut hybrydowych i inne maszyny z branży motoryzacyjnej. Co więcej, warto z nich skorzystać, gdy często potrzebne są nam podstawowe elektronarzędzia.