Czym wyświetlacz e-ink różni się od innych ekranów?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp technologiczny. Nowoczesne urządzenia na stałe zagościły w domach. To już nie tylko telewizory czy komputery, ale też wielofunkcyjne smartfony, inteligentne zegarki czy elektroniczne czytniki książek. Te ostatnie wyposażone są w nietypowy wyświetlacz wyprodukowany w technologii e-ink. Co to takiego?

W jaki sposób działają ekrany e-ink?

Od wypuszczenia na rynek tabletów widziano w nich alternatywę dla tradycyjnych książek. Pozwalały przechowywać w jednym miejscu wiele lektur, były poręczne, umożliwiały szybki dostęp do nowych treści. Użytkownicy skarżyli się jednak na męczący oczy ekran czy niską wytrzymałość baterii.Alternatywą stał się tak zwany papier elektroniczny, czyli stosowany w dzisiejszych czytnikach e-booków wyświetlacz e-ink. To rodzaj ekranu, w którym specjalne kapsułki z pigmentem umieszczone są między dwoma matrycami. Impulsy elektryczne powodują przesuwanie się cząsteczek, a w efekcie wyświetlenie na ekranie pożądanego obrazu w odcieniach szarości.

Wyświetlacz e-ink – inwestycja w jakość i komfort użytkowania

Papier elektroniczny ma w przypadku czytników e-booków ogromną przewagę nad innymi rodzajami ekranów. Po pierwsze, nie wymaga źródła oświetlenia, więc zużywa znacznie mniej energii. To rozwiązanie nie tylko tańsze, ale przede wszystkim pozwalające na długie korzystanie z urządzenia bez konieczności ładowania (nawet kilka tygodni).Druga kwestia to funkcjonalność ekranu. Ten nie emitując światła, nie męczy oczu. Jest przez nie odbierany tak jak klasyczny papier. Co więcej, w przeciwieństwie do jasnych ekranów nie odbija światła, więc e-booka można z powodzeniem czytać także latem na plaży.

Przyszłość elektronicznego papieru: nie tylko czytniki e-booków

Wyświetlacz e-ink jest niezawodny, jeśli chodzi o e-booki. Trudno dziś wyobrazić sobie lepszą technologię dla tego typu urządzeń. Wygoda korzystania z ekranu e-ink jest nieporównywalnie większa niż w przypadku jasnych ekranów tabletów czy komputera. E-ink jest stosowany jednak także w innych urządzeniach. Niektóre firmy testują to rozwiązanie w przypadku smartfonów – wyświetlacze e-ink znacznie wydłużyłyby czas ich działania bez ładowania. Mówi się również o zastosowaniu technologii e-papieru w wyposażeniu domu, np. jako tapetę, którą można zmieniać jednym kliknięciem.

wyswietlacz e-ink – brak polskich znaków

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem