Które elementy elektroniczne są najczęściej spotykane?

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Elementy elektroniczne są obecne w wielu współczesnych urządzeniach, takich jak między innymi artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt multimedialny, samochody, a nawet wybrane instrumenty muzyczne. Warto zatem wiedzieć, które podstawowe elementy elektroniczne są najbardziej popularne oraz jaką rolę one pełnią.

Które komponenty elektroniczne występują powszechnie?

Wśród wielu popularnych elementów elektronicznych wymienia się między innymi kondensatory, rezystory, przełączniki, półprzewodniki czy złącza. Każdy z wymienionych komponentów elektronicznych musi posiadać odpowiednie wyprowadzenie. W tym przypadku powszechnie są wykorzystywane zatrzaski czy śruby. Poza tym, z powodzeniem stosowane jest lutowanie.

Czym zatem są rezystory?

Rezystory, czyli tak zwane oporniki to Komponenty elektroniczne, które są odpowiedzialne za ograniczenie prądu elektrycznego płynącego w danym obwodzie. Poszczególne tego typu elementy dostępne w sprzedaży mogą być zróżnicowane pod względem rezystancji mierzonej w omach. Poza tym, podczas zakupu produktów i ich samodzielnego montowania w układach elektronicznych nie można pomijać ich dopuszczanej mocy. Poszczególne rezystory mogą być również zróżnicowane pod względem konstrukcji. W tym wypadku wyróżnić można komponenty węglowe, drutowe czy metalizowane stosowane z powodzeniem w precyzyjnych układach elektronicznych.

Co kryje się pod pojęciem kondensatorów?

Kondensatory to kolejne dość często spotykane podstawowe elementy elektroniczne. Mają one możliwość poboru i magazynowania energii w polu elektrycznym. Typowe kondensatory są wykonane z dwóch elektrod oddzielonych materiałem o niskich właściwościach elektroprzewodzących. W zależności od rodzaju zastosowanego dielektryka wyróżnia się kondensatory ceramiczne, poliestrowe czy elektroniczne, a poszczególne produkty różnią się pojemnością elektryczną mierzoną w faradach.

Z czego wynika popularność tranzystorów?

Tranzystory to niewielkie elementy elektroniczne, które pełnią kluczową rolę w układach scalonych. Są one wykorzystywane między innymi w procesorach, które są nieodzownym elementem współcześnie produkowanej elektroniki. Co ciekawe, tranzystory znajdują również zastosowanie w zaawansowanych technologicznie silnikach elektrycznych. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, że samochody z tym napędem stanowią coraz bardziej prężnie rozwijającą się gałąź motoryzacji.