E papier – dawniej i dziś

Usługi
Udostępnij na

Technologia cały czas się rozwija, przez co powstaje regularnie wiele innowacyjnych rozwiązań dających wiele możliwości. Powstałe już technologie są z kolei nieustannie dopracowywane i udoskonalane. Przykładem jest e papier. Towarzyszy człowiekowi od dłuższego już czasu, ale dopiero od niedawna zaczął być wykorzystywany na masową skalę.

Skąd wziął się papier?

Niektórym osobom może wydawać się, że e papier jest czymś nowym, ale nic bardziej mylnego. Już w początkowych latach XXI wieku pojawiły się pierwsze czytniki e-booków, które były wyposażone w technologię EPD. Co więcej, okazuje się, że technologia papieru elektronicznego miała miejsce dużo wcześniej, a mianowicie została opracowana w latach 70.

Początkowo technologia papieru elektronicznego nie cieszyła się popularnością. Nie znalazła też właściwego zastosowania, przez co na długi czas pozostała w cieniu, zapomniana. Badania rozwojowe nad technologią EPD zaczęto ponownie dopiero w latach 90. To właśnie wtedy sięgnięto po nią do produkcji wyświetlaczy czytników e-booków.

E papier już nie tylko w czytnikach e-booków

Ze względu na ciągłe prace nad technologią EPD, zaczęto odkrywać coraz więcej jej możliwości. Rozszerzano coraz bardziej jej zastosowanie, mając na uwadze rozwiązania przemysłowe. Obecnie można spotkać e papier na każdym kroku, zaczynając od tak popularnych miejsc jak supermarkety czy przystanki autobusowe.

Ze względu na swoje małe gabaryty wyświetlacze wykorzystujące technologię EPD idealnie odnajdują się w cenach elektronicznych, dzięki czemu możliwe jest łatwe zmienienie dowolnych cen w wielkopowierzchniowym obiekcie. E-papier można zobaczyć na różnych tablicach informacyjnych. Może być stosowany na zewnątrz ze względu na to, że wyświetlane treści są w pełni czytelne nawet w jasnym otoczeniu.

Skąd ta popularność e papieru?

Zapomniany na wiele lat e papier teraz cieszy się ogromną popularnością, co w dużej mierze wynika z jego energooszczędności. Może pracować bez przerwy przez długie lata i to na jednym ładowaniu. Jak to możliwe? Pobór energii następuje dopiero podczas zmieniania wyświetlanych treści.

Innowacyjność e papieru wynika z tego, że wyświetla treści bez generowania jakichkolwiek kosztów. Kolejną zaletą jest brak refleksów, wygoda odczytu wyświetlanych treści, niska waga, niewielka grubość. Do złudzenia przypomina tradycyjny papier i nie męczy wzroku, jak ma to miejsce w przypadku ekranów LCD.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.