Elektronika w służbie człowieka

Oprogramowanie
Udostępnij na

To co ponad dwadzieścia lat temu było nie do pomyślenia, czyli wszędobylska obecność technologii, elektroniki i gadżetów, dziś jest chlebem powszednim dla wszystkich ludzi biznesu.

Elektronika i jej szybki rozwój

Samochody, samoloty czy statki morskie i kosmiczne. Wszystkie formy transportu korzystają z elektroniki, czujników lub wielkich systemów operacyjnych utrzymujących ład i porządek w chaosie liczb, oznaczeń firmowych, ogromnych flot czy wyliczeń logistycznych.

Stąd zachodzi konieczność współpracy i kooperacji na poziomie producent podzespołów elektronicznych i dystrybutor elektroniki.Idąc dalej logicznym tropem myślenia, aby te wszystkie komponenty po podłączeniu dawały nam możliwości operacyjne, potrzebny jest również dystrybutor oprogramowania, czyli systemu pozwalającego nam swobodnie zarządzać naszymi komponentami, firmą czy na przykład transportem lub sprzedażą.

Kolonizacja innych planet

Proszę sobie wyobrazić, ile wyliczeń musi przeprowadzić firma Elona Muska zanim wystrzeli rakietę Space X w super precyzyjnej misji dostarczenia ludzi i zaopatrzenia na międzynarodową stacje kosmiczną.Czy byłoby to możliwe bez rozwoju elektroniki oraz systemów operacyjnych? Wiadomo, że nie. Ludziom liczącym to wszystko na kartkach papieru zajęło by to lata. Sprawny i silny komputer z odpowiednim oprogramowaniem zrobi to za nas milion razy szybciej.

Idąc jeszcze dalej jak bardzo będzie potrzebna szeroko zakrojona współpraca, w którą sprawnie włączy się dystrybutor elektroniki oraz dystrybutor oprogramowania, aby rozpocząć kolonizację innej planety?

Wiadomym jest, że systemy operacyjne użyte w nowych koloniach na Księżycu lub na Marsie muszą być wielokrotnie przetestowane na naszej planecie. To właśnie sprowadza się do setek tysięcy testów oprogramowania i komponentów użytych w takiej misji.

W NASA używają Windows i Solarisa, klastery obliczeniowe na Linux w stacjach roboczych i serwerach. Sondy kosmiczne natomiast posiadają własne systemy operacyjne najczęściej proste, tak aby nie miało się w nich co zepsuć lub zwiesić.

Dystrybutor oprogramowania Linux zapewnia system GNU, obsługujący hale produkcyjne wypełnione robotami i w pełni zautomatyzowane. Linux, uznawany jest jako w pełni bezpieczny system między innymi przez światowe armie czy ogromne koncerny.