Najlepszy czytnik

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

Kody kreskowe i ich czytniki znacząco ułatwiają życie kasjerów, bibliotekarzom czy pracownikom ochrony identyfikującym pracowników. Wkroczyły one w nasze życie bardzo szybko a następnie stały się kluczowym elementem projektów opakowania produktu. Kody kreskowe lub paskowe to możliwość szybkich działań i efektywnej pracy w wielu gałęziach gospodarki.

Idealny czytnik

Jaki powinien być idealny czytnik kodów kreskowych? Oczywiście taki, który dopasowany jest do aktualnych potrzeb używającego. Inaczej idealne urządzenie zdefiniuje bibliotekarka skanująca tysiąc książek w ciągu całego dnia, na których kod jest widoczny i odpowiednio duży, a inaczej kasjerka w dużym supermarkecie skanująca setki produktów w czasie kilkunastu minut. Rynek producentów czytników kodów kreskowych dostosowuje swoje produkty do odmiennych potrzeb. Dlatego też na rynku znajdują się zarówno czytniki ręczne – wykorzystywane do dokładnego skanowania zarówno stacjonarnie jak i poza ladą. Dlatego producenci wprowadzili zarówno czytniki bezprzewodowe jak i te połączone kablem. W dużych supermarketach sprawdza się połączenie czytnika stacjonarnego, zazwyczaj dwustronnego z czytnikiem ręcznym – do dużych gabarytowo towarów.

Pracownicy ochrony zazwyczaj stosują czytniki ręczne do skanowania identyfikatorów pracowników i tym podobnych zachowań. Mnogość zastosowań powoduje, że idealny czytnik nie istnieje. Są jednak przymioty, które skuteczny czytnik powinien posiadać. Po pierwsze powinien być szybki – szybkość przetwarzania danych ma duże znaczenie. Po drugie powinien charakteryzować się wysoką dokładnością – powinien posiadać możliwość przeskanowania małego kodu, nawet takiego który jest niezbyt czytelny. Te cechy są charakterystyczne dla wszystkich organizacji używających czytników.

Gdzie znajdą zastosowanie czytniki kodów kreskowych

Kody kreskowe spotykamy praktycznie w każdym miejscu: na produktach, na identyfikatorach, nawet w punkcie pobrań krwi do badań stosowane są kody kreskowe. Nic więc dziwnego, że czytnik kodów kreskowych jest urządzeniem stosowanym w wielu miejscach. Pierwsze pomieszczenie z czytnikiem kodów kreskowych jakie przychodzi do głowy to oczywiście sklepowa kasa: zarówno w dużych hipermarketach jak i w małych osiedlowych sklepikach stosuje się czytniki. Kody kreskowe skanowane są w dużych biurowcach, gdy nanoszone są na identyfikatory pracownicze. Duża liczba miejsc, gdzie spotyka się kody kreskowe powoduje, że ich czytnik jest bardzo przydatnym urządzeniem w wielu różnych organizacjach.