Grafika bez praw autorskich – jak to działa?

Internet
Udostępnij na

Wiele codziennych działań w pracy i w biznesie, a nawet w życiu osobistym, wymaga stosowania rozmaitych grafik mających być elementem dokumentów, czy postów w mediach społecznościowych. Za grafiki najczęściej trzeba jednak płacić, dlatego też wielką popularnością cieszą się zasoby oferujące darmowe grafiki, w tym przede wszystkim te należące do domeny publicznej.

Zalety darmowych grafik na licencji CC0 a prawa autorskie

Bezpłatne grafiki są wysoce pożądane, jednak darmowość nie zawsze oznacza, że danej grafiki można użyć do dowolnego celu. Wiele zasobów oferujących darmowe grafiki posiada regulamin, który zabrania używać ich w celach zarobkowych – dostępne są one jedynie do celów osobistych, a za zastosowanie komercyjne już często trzeba zapłacić.

Jednym z wyjątków są jednak grafiki udostępniane na warunkach licencji Creative Commons, a konkretnie jej wariacji oznaczanej jako CC0, które pozwalają na nieograniczone użycie danej grafiki, także w celach zarobkowych. co więcej, nie trzeba nawet podawać w tym przypadku źródła jej pochodzenia i oryginalnego autora.

Takie należące do domeny publicznej obrazy bez praw autorskich użyte więc mogą zostać przez firmy, czy blogerów, a nawet przez osoby prowadzące sprzedaż produktów dostępnych jako druk na żądanie. Grafika bez praw autorskich może zostać umieszczana w książkach, notesach, na kubkach, czy koszulkach i nie trzeba płacić żadnej prowizji od sprzedaży takich obiektów ją zawierających.

Gdzie znaleźć darmowe grafiki?

Obrazy bez praw autorskich można znaleźć na różnych stronach, które specjalizują się w udostępnianiu takich plików, jednak bardzo wiele stron z płatnymi fotografiami i ilustracjami stockowymi także posiada działy, w których dostępna jest niejedna doskonalej jakości grafika bez praw autorskich.

Pojedyncze pliki graficzne tego typu można znaleźć na różnych stronach w internecie, jednak należy tu zachować ostrożność, nie pobierając takich grafik, jeżeli nie są one dokładnie opisane i nie ma co do nich pewności, że rzeczywiście są one udostępnione na licencji CC0.

Dzięki obrazom bez praw autorskich o wiele łatwiej jest prowadzić biznes, gdyż nie trzeba martwić się kwestiami prawnymi, a do tego koszty poniesione na marketing czy produkcję rozmaitych dóbr potrafią ulec dzięki temu znacznemu obniżeniu.