Wybór elementów elektronicznych

Maszyny i urządzenia
Udostępnij na

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się komponenty elektroniczne. Wiele różnych czynników składa się na funkcjonalność i sprawne działanie urządzenia elektronicznego. Chodzi tu przede wszystkim o przejrzysty interfejs użytkownika, a także wygląd i trwałość obudowy. Nie bez znaczenia jest również sposób łączenia poszczególnych elementów elektronicznych. W tym artykule wyjaśnimy, czym są podstawowe elementy elektroniczne i jakie są ich główne zalety.

Czym są elementy elektroniczne?

Z szeregu elementów połączonych zgodnie ze schematem składają się układy elektroniczne. Warto mieć na uwadze, że płytki drukowane projektowane są pod kątem budowanego układu. Określane są również jako płytki PCB lub płytki drukowanego obwodu. Elementy elektroniczne to samodzielne elementy obwodów elektrycznych. Każdy element jest bardzo ważny w budowie w układu elektrycznego. Wszystkie komponenty mają swoje parametry oraz zakres zastosowań. Z drobnych elementów elektronicznych mogą składać się układy scalone. Elementy elektroniczne można podzielić na czynne oraz bierne. Podział wynika z tego, że niektóre elementy są zdolne do przekształcania energii elektrycznej, a inne tylko pobierają energię.

Rodzaje elementów elektronicznych

Warto zaznaczyć, że bierne elementy to te, które jedynie pobierają energię elektryczną. Możliwość gromadzenia energii elektrycznej mają oczywiście elementy pasywne. Kondensator jest odpowiedzialny za gromadzenie energii elektrycznej w polu elektrycznym, natomiast rezystor zamienia ją w ciepło. Elementy pasywne to także źródła napięcia stałego oraz prądu stałego. Wybór komponentów elektronicznych jest bardzo duży, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Elementy czynne to takie, które umożliwiają przekształcanie energii elektrycznej. W tym miejscu można wymienić półprzewodniki, sterowane źródła napięcia oraz lampy elektronowe. Źródła prądu i napięcia pojawiają się w elementach aktywnych. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym cechują się podstawowe elementy elektroniczne.