Zalety akumulatorów niklowo- wodorkowych

Usługi
Udostępnij na

Obecnie coraz więcej maszyn i urządzeń zasilanych jest akumulatorowo. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów akumulatorów. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się akumulatorki niklowo-wodorkowe. Posiadają wiele cech niezbędnych w wielu nowoczesnych urządzeniach.

Zalety akumulatorów niklowo- wodorkowych

Akumulator nimh zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak za sprawą dużej uniwersalności takiego akumulatora. Baterie w akumulatorze nimh posiadają jedną z największych dostępnych gęstości energii.

Dodatkowo akumulator nimh sprawdza się bardzo dobrze podczas pracy w skrajnych temperaturach. Wiele osób zwraca również uwagę na dużą pojemność tego akumulatora. Ma to szczególne znaczenie, gdy urządzenie musi działać dłuższy czas.

Wielu producentów akumulatorków niklowo- wodorkowych zwraca uwagę na ich skład. Nie posiadają one szkodliwego dla środowiska kadmu. Można więc powiedzieć, że są przyjazne dla środowiska. Gdzie stosuje się akumulatory?

Akumulator nimh stosowany jest w różnych dziedzinach gospodarki. Znakomicie sprawdza się w elektronarzędziach ze względu na swoją dużą pojemność. Dodatkowo jest coraz częściej stosowany w urządzeniach medycznych, gdzie niezmiernie istotna jest niezawodność zasilania.

Akumulator niklowo-wodorkowy pełni również wiele funkcji na zewnątrz. Z uwagi na jego odporność na skrajne temperatury, znakomicie sprawdzają się on w urządzeniach alarmowych czy też w układach zasilania awaryjnego. Coraz częściej stosowany jest również w zewnętrznych systemach solarnych.

Wady akumulatorów nimh

Akumulatory nimh są bardzo popularnym rozwiązaniem w wielu dziedzinach. Posiadają jednak kilka wad. Są dość wrażliwe na nieprawidłowe użytkowanie. Dotyczy to szczególnie ładowania akumulatorów.

Złe korzystanie z akumulatorów prowadzić może do efektu pamięci. Efekt ten polega na pozornym zmniejszeniu pojemności baterii. Jednak podczas prawidłowego użytkowania problem ten jest obecnie praktycznie niezauważalny. Warto więc zwracać szczególną uwagę, by nadmiernie nie przeładowywać akumulatorów.

W wielu przypadkach akumulator jest wręcz niezbędny do pracy. Dlatego decydując się na taki zakup warto dobrze przemyśleć decyzję. Cena akumulatora nimh jest co prawda wyższa niż jego odpowiedników, jednak wysoka gęstość energii oraz większa pojemność baterii skutecznie niweluje różnicę w cenie.